Adres strony:  http://www.visualcommunication.pl/pg/pl/content/lfp/powyzej_wielkiego_formatu.html

Powyżej wielkiego formatu

Data publikacji: Marzec 2013

Powyżej wielkiego formatu
 

Wydawałoby się, że powyżej krainy druku wielkoformatowego rozciąga się pustynia. Nie jest to jednak prawda. Bliższe spojrzenie ukazuje kilku graczy wagi super ciężkiej, toczących zacięty bój o dominację nad tym sektorem rynku.

 

Segment maszyn super-wide obejmuje sprzęt drukujący w formacie 5 metrów. W ostatnich czasach znacząco zwiększyła się ich elastyczność. W porównaniu z innymi gałęziami druku wielkoformatowego rynek jest w tym wypadku nieco mniej obszerny: ilość dostępnych maszyn jest relatywnie niewielka, ponieważ wielu usługodawców nie ma ochoty zmagać się z wyzwaniami stawianymi przez ten segment produkcji. Jednym z kluczowych odbiorców są producenci wydruków na budynki.

 
Trudna logistyka
 

Podstawowym problemem przy omawianym typie produkcji są kwestie logistyczne: transport oraz magazynowanie szerokich i ciężkich roli materiału. Z tego względu wydaje się, że rozmiar 5 metrów stanowi praktyczną granicę, której nie opłaca się przekraczać. Tym bardziej, że dostępne rozwiązania pozwalają na dokładne i staranne łączenie mniejszych elementów, które w ten sposób mogą tworzyć całość o niemal dowolnej szerokości.

 

Pomimo ograniczeń praktyczno-logistycznych oraz stosunkowo niewielkiej ilości maszyn segment produkcji super-wide charakteryzuje się sporym potencjałem. Większość dostępnych rozwiązań zapewnia elastyczność, pozwalając na druk również w mniejszych formatach i niekiedy obsługując do trzech mniejszych roli jednocześnie. Dzięki temu maszyny z segmentu super-wide mogą z łatwością prześcignąć w produktywności te drukujące w formacie 1,6 metra czy 2,5 metra. W dodatku jako pojedyncze jednostki zajmą mniej miejsca oraz potrzebować będą mniej roboczogodzin niż kilka mniejszych indywidualnych jednostek.

 

W okresie dominacji maszyn eko-solwentowych rozdzielczość produkcyjna była dość niska. Przyczyną była nie tylko ówczesna technologia stosowana w głowicach, lecz również przekonanie, że każda wyprodukowana za ich pomocą praca będzie dostępna tylko z pewnej odległości. Dziś w sektorze super-wide funkcjonują maszyny UV, które pod względem jakościowym mogą śmiało konkurować z mniejszymi urządzeniami typu roll-fed.

Większość z producentów maszyn inkjetowych próbowała swoich sił w segmencie urządzeń super-szerokich. Najlepiej znane marki to Rho 500r firmy Durst, Virtu RR50 firmy Polytype, VUTEk GS5000r firmy EFI i Scitex XP firmy HP i :Yeti 5048UV XL firmy Agfa.

 
Odlotowa szyna

Rho 500R to najszersza rolowa maszyna w ofercie firmy Durst. W 2010 roku zdobyła ona nagrodę dla produktu roku przyznawaną przez Digital Printing & Imaging Association.

Łączy zalety takie jak rozdzielczość 600 dpi, druk w sześciu barwach oraz wysoką produktywność – do 400 metrów kwadratowych na godzinę. Maszyna potrafi pracować na trzech rolach o szerokości 1,6 metra jednocześnie. Technologia Quadro Array zapewnia, że każdy kolor obsługuje aż 2048 dysz. Do współpracy z maszyną producent oferuje atrament Rho Roll Ink, które jest wolny od związków VOC. Oferowana rozdzielczość daje możliwość druku grafiki oglądanej zarówno z bliska jak i z dużej odległości, przez co wydruki z Rho 500R mogą funkcjonować zarówno w przestrzeniach wewnętrznych, jak i na zewnątrz jako reklama wielkoformatowa. Rho 500R to ploter 6-kolorowy, oprócz standardowej palety CMYK ma możliwość druku kolorami: LC, LM, białym oraz kolorami spotowymi. Specyficzną dla Dursta cechą jest brak spadku prędkości przy druku w trybie 6 kolorowym. Atutem ploterów Rho jest także magnetyczny system prowadzenia karetki. Ta porusza się dzięki siłom elektromagnetycznym, a nie mechanicznym, przez co trwałość i precyzja jest o wiele większa niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Elementy konstrukcji, jak np. szyna karetki plotera wykonane są z tego samego typu aluminium, który używany jest w przemyśle lotniczym.

 
10-coi tonowy kolos

Maszyna Virtu RR50 w 2011 roku otrzymała iF Product Design Award, a w 2010 roku EDP-Award. Potrafi pracować jednocześnie z trzema rolami, a stabilność druku oraz brak wibracji są zagwarantowane dzięki jej olbrzymiemu ciężarowi – niemal 10 ton. Użytkownicy mogą wybierać pomiędzy głowicami o rozdzielczości 30 bądź 80 pikolitrów. System utwardzający UV jest chłodzony wodą, co zapewnia długą żywotność lamp. Maszyna potrafi obsługiwać role o wadze do 748 kilogramów. Virtu RR50 drukuje barwami CMYK, LC, LM oraz barwą białą. Urządzenie wyposażone jest w trzydzieści sześć piezoelektrycznych głowic drukujących. RR50 może drukować z maksymalną rozdzielczością do 1200dpi oraz uzyskać prędkość druku dochodzącą do 320 metrów kwadratowych na godzinę (299 x 300 dpi, kropla 80pl). Maszyna posiada precyzyjny układ prowadzenia medium; straty materiału podczas zmiany roli są minimalne i wynoszą poniżej 1000 milimetrów.

 

Efektywna i efektowna

VUTEk GS5000r wykorzystuje technologię pozwalającą drukować w ośmiu barwach plus w barwie białej. Współpracuje z szeroką gamą materiałów typu mesh oraz winyl. Podobnie jak w przypadku konkurencyjnych urządzeń, pozwala na jednoczesny druk na dwóch bądź trzech rolach (do 1524 milimetrów każda); potrafi również drukować na obu stronach substratu jednocześnie. Zastosowanie automatycznego serwisu głowic redukuje koszty pracy, a maksymalna produktywność urządzenia to 288 metrów kwadratowych na godzinę. Technologie zastosowane w urządzeniu pozwalają na pracę z rozdzielczością 1000 dpi przy 12-piktolitrowej wielkości kropli dla wszystkich 8 kolorów z jakością HDP (High Definition Print); dostępna jest również rozdzielczość true 600 dpi. Maksymalna grubość mediów wynosi 3,2 milimetra. Głowica drukująca zbudowana jest z 16 szybkich modułów Seiko liczących po 508 dysz każdy. Potrafią one emitować krople o pojemności 12 i 24 pikolitrów (Dual Drop). Wielkość każdej kropli jest ściśle kontrolowana, dzięki czemu można uzyskać efekt wizualny 1600 dpi przy rzeczywistej fizycznej rozdzielczości 600/1000 dpi. Przełączanie trybów 8C oraz FAST-4 dokonywane jest w zespole głowicy, dzięki czemu straty tuszu są niewielkie. System zasilania tuszem sprawia, że po uruchomieniu plotera głowice są stale gotowe i nie ma strat tuszu przy zmianie pracy.

 
Oszczędny i szybki

Innym z dostępnych na rynku rozwiązań jest najnowszy przedstawiciel serii Scitex XP produkcji HP – HP Scitex XP5500 Industrial Printer. Przy druku w kolorze oferuje rozdzielczość 360 dpi. W trybie „billboard” i przy użyciu Specialty Billboard Satem Ink produktywność wynosi do 325 metrów kwadratowych na godzinę. Posiada łącznie 16 głowic drukujących, po 4 na każdy z kolorów CMYK. Generowana wielkość kropli to 80 pikolitrów, a w każdej z 16 głowic znajduje się 256 dysz. Wydruki są odporne na wodę i promieniowanie UV przez okres do dwóch lat. Dostępne opcje trybu pracy to roll-to-roll, roll-to-freefall oraz jednoczesny zadruk do trzech roli. Maksymalna waga roli to niemal 500 kilogramów; maszyna waży ponad 6,5 tony. Producent reklamuje urządzenie jako niezwykle oszczędne: efektywność farb może wynosić nawet do 207 metrów kwadratowych na litr.

 
Siedem dni w tygodniu

Ostatnią z omawianych maszyn jest ploter :Jeti 5048 JetSpeed XL jest w stanie drukować na materiałach z roli o średnicy do 91 centymetrów. :JetSpeed XL wykorzystuje 48 głowic Spectra generujących 80 pikolitrowe krople przy rozdzielczości 300 dpi i drukowaniu 4 kolorami. Urządzenie zostało specjalnie zaprojektowane do pracy z wydajnością do 465 metrów kwadratowych na godzinę w trybie billbordowym. Opcjonalny układ ładowania i rozładowywania został specjalnie zaprojektowany w celu maksymalizowania wydajności systemu. Magnetyczny silnik liniowy głowicy drukującej zapewnia precyzję drukowania, a rozwiązanie rolek prowadzących gwarantuje stabilne prowadzenie różnorodnych materiałów, włącznie z ekologicznym podłożem polietylenowym. Opcjonalna kamera umożliwia pozycjonowanie zadruku dwustronnego na materiałach typu backlit. :Jeti 5048 JetSpeed XL jest wyposażony w funkcję pozycjonowania lamp UV pozwalającą na uzyskanie błyszczącej lub matowej powierzchni wydruku. Maszyna została zaprojektowana do ciągłej pracy 24/7 i jednoosobowej obsługi operatorskiej.

 
O czym pamiętać
 

Maszyny segmentu super-wide mogą być wykorzystane do druku billbordów, siatek na budynki, reklam wielkopowierzchniowych, grafiki wystawowej, oznaczeń zewnętrznych, plakatów, dekoracji wnętrz, stojaków POP/POS, dwustronnych materiałów do podświetleń typu backlit, dwustronnych banerów itp.

 

Na początku przygody z formatem 5 metrów użytkownicy będą musieli pamiętać o zapewnieniu efektywnego systemu odzyskiwania niewykorzystanego atramentu oraz redukcji czasu potrzebnego na czyszczenie. Należy mieć na uwadze, że obsługa mediów musi być staranna i precyzyjna, aby zapewnić stabilność i dokładność procesu produkcyjnego. Głowice oraz elementy utwardzające muszą pracować bardziej wydajnie w trakcie każdego przebiegu produkcyjnego, dlatego trzeba pamiętać o ich poprawnym użytkowaniu i konserwowaniu. W dodatku całość konstrukcji musi być wystarczająco silna, aby tłumić wibracje i obsługiwać ciężkie role materiału.

 

Jednak wyprawa w krainę druku super-wide to nie jest podróż w nieznane. Współczesne maszyny zostały wszechstronnie sprawdzone i przetestowane, a ich zdolność do obsługi mniejszych roli sprawia, że są ona przydatne również przy obsłudze prac o mniejszych formatach.

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć
 
Vavada casino Online kaszinó több ezer játékkal https://apteka-dyzurna.pl/ Apteka Zdrowie na Ty