Kalendarium

09-11.01.2024 · Viscom, Düsseldorf

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

30.01-02.02.2024 · ISE, Barcelona

19-22.03.2024 · FESPA, Monachium

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Doskonałość nie do wiary. Rozmowa z Michałem Łakomym

Data publikacji: wrzesień 2013

W jaki sposób postęp technologiczny zmieni digital signage i jaki sektor na tym najbardziej skorzysta? O granicach percepcji oraz trendach branżowych rozmawiamy z Michałem Łakomym z Sharp Electronics Eastern Europe.

 

VISUAL COMMUNICATION: Jaką rolę odgrywają monitory i wyświetlacze w systemach digital signage? Czy ogranicza się ona do wyświetlania obrazu, czy staje się szersza wraz z postępem technologii?

 

Michał Łakomy: Podobnie jak inne dziedziny, również digital dignage odnosi korzyści z rozwoju technologii. Spodziewamy się, że w niedalekiej przyszłości postęp techniczny zmieni również sposób, w jaki treść dostarczana jest do odbiorcy. Uważamy, że większe niż obecnie dopasowanie przekazu do odbiorców będzie jednym z głównych kierunków rozwoju digital signage w najbliższych latach.

Profesjonalne monitory LCD stają się coraz szerzej wykorzystywane w miejscach użyteczności publicznej – na dworcach, lotniskach, halach sportowych czy stadionach. Już dziś ich obecność w przestrzeni publicznej nikogo nie dziwi. Jeszcze kilka lat temu były rzadkością. Monitory, także w wersjach dotykowych i z oprogramowaniem umożliwiającym współpracę z urządzeniami mobilnymi – smartfonami czy tabletami – stanowią coraz częściej wyposażenie sal konferencyjnych, wykładowych oraz szkół. Na przestrzeni kilkunastu lat tablice interaktywne z dużym prawdopodobieństwem wyprą tradycyjne tablice szkolne. Branża edukacyjna będzie jedną z najintensywniej wykorzystujących te produkty.

 

VC: Jak oceniają państwo przyszłość technologii glasses-free 3D?

 

MŁ: Rozwój technologii 3D będzie z całą pewnością postępował. Już kilka lat temu Sharp rozpoczął instalowanie ekranów LCD  3D – niewymagających użycia okularów – w swoich smartfonach. W tej kategorii produktowej producenci będą starali się rozwijać 3D bez okularów. Jednak jeśli chodzi o telewizory czy monitory LCD, to nie technologia 3D, a jakość obrazu 2D będzie udoskonalana. Dzięki osiągnięciu jak najwyższej rozdzielczości będziemy w stanie dostarczać klientom obraz 2D najbliższy realnemu widzeniu. Kolejne etapy tej drogi już za nami: HD Ready, Full HD, Ultra HD, 4K, technologia IGZO. W 2011 roku na targach IFA Sharp zaprezentował ekran Super High Vision o rozdzielczości 8K. Goście patrzący na obraz nie mogli uwierzyć, jak bardzo jest doskonały. Głębia, wyrazistość i ostrość dawały wrażenie 3D, lecz bez uciążliwych rozmyć i nienaturalnego dla ludzkiego oka „wychodzenia” obrazu w stronę widza.

 

VC: Czy w państwa opinii technologie hologramowe bądź projekcyjne stanowią zagrożenie dla rynku tradycyjnych monitorów i wyświetlaczy?

 

MŁ: Technologie wyświetlania hologramów nie są jeszcze na tyle rozwinięte, żeby już teraz mogły skutecznie konkurować z kompletnymi systemami wyświetlania informacji. Rozwiązania, które już istnieją, często wykorzystane są w zupełnie innych celach niż digital signage, np. w trakcie prezentacji multimedialnych, koncertów itp., gdzie oczekujemy przede wszystkim szybkiej i bardzo czytelnej informacji np. o rozkładzie jazdy pociągów. Hologramy jeszcze się do tego nie nadają. Nie uważamy również, żeby branża szczególnie konkurowała z obrazami projekcyjnymi, które również sprawdzają się jedynie w określonych warunkach. W jasnym, nowoczesnym wnętrzu terminala lotniczego dużo lepiej funkcjonują specjalnie przystosowane monitory, które potrafią uzyskać dostatecznie jasny obraz, by prezentowane na nich treści były czytelne również w słoneczny dzień.

 

VC: Czy uważają państwo, że istnieje granica, poza którą stały wzrost rozdzielczości i liczby wyświetlanych kolorów przestanie mieć sens lub nie będzie się opłacać?

 

MŁ: Oczywiście, że taka granica istnieje; co więcej, jest w nas „wbudowana”. Według różnych badań, ludzkie oko potrafi dostrzec od kilku do 10 mln kolorów i tej bariery nie da się przekroczyć bez modyfikowania ludzkiego ciała – to już jednak czyste science-fiction. Podobnie jest z rozdzielczością, na razie jednak nie osiągnęliśmy jeszcze limitu i choć Sharp posiada już w ofercie monitory potrafiące wyświetlić obraz o rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli), to posiadamy także technologię umożliwiająca pokazywanie obrazu w 8K (8192 × 4608 pikseli). Jednak nawet wówczas, gdy dotrzemy do granic postrzegania ludzkiego oka, musimy pamiętać, że zarówno większa liczba kolorów, jak i wyższa rozdzielczość mogą pomóc w lepszym odwzorowaniu naturalnego obrazu, a także umożliwić wyświetlenie większej ilości informacji na ekranach mniejszych rozmiarów.

 

VC: Jakie możliwości daje integratorom systemów połączenie wielu pojedynczych ekranów?

 

MŁ: Telebimy wykorzystywane są głównie w dużych przestrzeniach – stadionach, salach koncertowych, tak by dotrzeć z treścią nawet do tysięcy widzów. Coraz częściej tradycyjne powierzchnie reklamowe, np. w przejściach podziemnych, zastępowane są monitorami łączonymi w ściany wizyjne. Wystawy sklepów, stoiska targowe, ściany w studiach telewizyjnych – tu zastosowanie znajdują monitory łączone w telebimy. Monitory Sharp projektowane są między innymi z myślą do łączenia ich w telebimy, tak w orientacji poziomej, jak i pionowej. Wąskie ramki pojedynczych ekranów zaprojektowano tak, by po połączeniu poszczególnych monitorów nie były widoczne. Dzięki temu rozwiązaniu łączenia pomiędzy ekranami są niemal niezauważalne, co z kolei zapewnia jednolity obraz.

 

VC: Jak przewidują państwo rozwój technologii i rynku w dłuższej perspektywie?

 

MŁ: Sharp konsekwentnie stawia na jak największe ekrany i na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze w tym temacie ostatniego słowa. Równie ważnym aspektem jest dla nas jak najłatwiejsze łączenie monitorów w jeden duży telebim, m.in. dlatego nowe modele posiadają bardzo wąskie ramki wokół ekranów. Już wkrótce do ogólnej sprzedaży trafią monitory dwustronne Sharp wyposażone w dwa odrębne panele LCD, umożliwiające wyświetlenie na każdej stronie innego obrazu. To absolutna nowość i unikalny produkt. Sharp zaprezentował to rozwiązanie już na targach ISE 2013w Amsterdamie. Spotkało się ono z ogromnym zainteresowaniem naszych klientów. W Sharp stawiamy również na ekrany dotykowe i współpracujące z nimi oprogramowanie Touch Display Link, które pozwala na bezprzewodową komunikację monitora głównego m.in. z tabletami. Oprogramowanie to jest wszechstronne. Integruje trzy wiodące systemy operacyjne t.j.:  iOS, Android i Windows. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się choćby w edukacji. Interaktywna tablica w postaci monitora, która dodatkowo współpracuje z tabletem ucznia, to na pewno doskonały sposób na przykucie uwagi uczniów. Oczywiście edukacja to nie jedyne zastosowanie, równie dobrze system ten sprawdza się np. na spotkaniach biznesowych, gdzie zmiany w dokumencie, wprowadzone na tablecie przez jednego z uczestników spotkania, widoczne są na dużym ekranie dla wszystkich zebranych. Jesteśmy przekonani, że właśnie takie innowacje zmieniać będą rynek.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama