Widziane w tunelu

Na co dzień nie zawracamy sobie nim głowy. Po prostu jest. Jednak dopiero jego brak uświadamia nam, jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni. Chrystus utożsamia się z nim w Ewangelii według św. Jana (1), natomiast zdaniem Platona jest ono cieniem boga (2). Sam Bóg zresztą w Księdze Rodzaju zwraca się do niego (3), a Wolfgang Goethe na łożu śmierci przyzywa je dramatycznie (4).

 

Światło. Bez niego nie ma komunikacji wizualnej. Ba! Bez niego nie byłoby życia! Niektórzy wręcz twierdzą, że jest ono także w życiu po życiu – można zobaczyć je na końcu tunelu. Wróćmy jednak do rzeczywistości. Chcąc podkreślić, jak ważną rolę spełnia światło, Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Podejmując tę decyzję, ONZ chce zwrócić uwagę społeczeństwa na zagadnienia związane ze światłem i jego zastosowaniami oraz podkreślić to, w jaki sposób technologie oparte na świetle przyczyniają się do rozwoju rozwiązań globalnych wyzwań w dziedzinie energetyki, edukacji, rolnictwa i zdrowia. „Cywilizacja nie istniałaby bez światła. Zaczynając od światła słonecznego, a kończąc na świetle z laserów, które stało się ważną częścią naszego codziennego życia, np. w skanerach przy kasach w supermarketach, w leczeniu wad wzroku czy komunikacji elektronicznej przez oceany” – stwierdził Ahmed Zewail z California Institute of Technology (Caltech), laureat Nagrody Nobla.

Światło jest również tematem wiodącym tego numeru VISUAL COMMUNICATION. Pokazujemy, jak ważną rolę odgrywa ono w komunikacji i jak wiele tajemnic jeszcze skrywa. Stawiamy pytania, na które odpowiedzi wcale nie są oczywiste. Chociażby takie, jak to, czy istnieje ciemność. Otóż okazuje się, że nie. Ciemność jest całkowitym brakiem światła. Można badać światło i jasność, ale nie ciemność. Jest ona bowiem zaledwie terminem, który stworzyliśmy sami, by wyjaśnić całkowity brak światła. Parafrazując znany cytat z kultowego polskiego filmu: „Ciemność widzę, widzę ciemność!”, już dziś doceńmy znaczenie i wagę światła.

Tymczasem zapraszam do jego włączenia i do lektury VISUAL COMMUNICATION.



(1) „Ja jestem światłością świata”. Źródło: Biblia, Ewangelia według św. Jana 8,12.

(2) „Światło jest cieniem boga”. Autor: Platon.

(3) „Wtedy Bóg rzekł: »Niechaj się stanie światłość!« I stała się światłość”. Źródło: Biblia, Księga Rodzaju 1,3.

(4) „Więcej światła!” Autor: Johann Wolfgang von Goethe na łożu śmierci.

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama