Sony World Photography Awards. Zapisy czas start

Od początku czerwca można zgłaszać prace do 18. edycji konkursu Sony World Photography Awards. Odbywający się co rok konkurs jest wydarzeniem o globalnym zasięgu i ma na celu wyróżnienie najlepszych współczesnych fotografii, które kształtują współczesny język wizualny. Udział w konkursie zapewnia rozgłos i daje duże możliwości rozwoju fotografom z całego świata.

© Sony World Photography Awards

Organizatorem imprezy World Photography Organisation, jest dział organizacji Creo zajmujący się fotografią i którego misją jest wspieranie talentów twórczych. Firma Sony wspiera konkurs, aby wspomagać nieustanny rozwój kultury fotograficznej na całym świecie i tworzyć globalną platformę dla najbardziej utalentowanych przedstawicieli tej sztuki.

Konkurs dla każdego
Formuła konkursu zapewnia możliwość udziału wszystkim chętnym, niezależnie od wieku,c zy stopnia profesjonalizmu. Zawodowi fotografowie, amatorzy i młodzi artyści z całego świata mają do wyboru cztery konkursy: Profesjonalny, w którym nagradzane są serie od 5 do 10 zdjęć w dziesięciu kategoriach tematycznych; Otwarty, w którym nagradzane jest najlepsze pojedyncze zdjęcie roku, także w dziesięciu kategoriach; Młodzieżowy, promujący utalentowanych fotografów w wieku do 19 lat oraz Studencki, przeznaczony dla studentów kierunków związanych z fotografią z całego świata. W ramach konkursu SWPA przyznawane są także nagrody dla najlepszych fotografów z poszczególnych krajów (National Award i Regional Award), jak również Latin America Professional Award oraz Alpha Female Award. Uczestnicy mogą również rywalizować o nagrodę Zrównoważony rozwój, wprowadzoną we współpracy z Fundacją Narodów Zjednoczonych i firmą Sony Pictures.

Nowości w edycji 2025
Profesjonaliści mogą wziąć udział w nowej kategorii Perspektywy. Zgłoszone do niej cykle zdjęć powinny opowiadać jakąś historię przy wykorzystaniu różnych formatów i gatunków. Od podejścia dokumentalnego lub kreatywnego po łączenie portretów, krajobrazów i martwej natury, które zestawione w przemyślany sposób i poddane spójnej edycji będą cechować się wyraźną i spójną narracją. Prace mogą opowiadać dobrze znane historie i chwile z życia codziennego, jak i przedstawiać mniej znane subkultury lub być nowym wyobrażeniem lokalnych opowieści. Seria powinna nieść w sobie czytelny przekaz i dowodzić fascynacji tematem. W ramach konkursu studenckiego uczestnicy zmierzą się z tematem Na Początku. Początek czegoś może fascynować i ekscytować, a dokumentowanie punktu w czasie lub przestrzeni, w którym coś się zaczyna, od zawsze stanowi popularny temat projektów fotograficznych. W tym roku zadaniem studentów jest stworzenie cyklu od pięciu do dziesięciu zdjęć przedstawiających pierwszą część lub najwcześniejszy etap czegoś. Może to być obserwacja nowego życia, obraz początku czyjegoś dnia, zapis przygotowań i pierwszych chwil jakiegoś wydarzenia lub uroczystości czy też odkrywanie możliwości nowej technologii. Historia, podejście i styl fotograficzny zależą wyłącznie od uznania autorów. Zdjęcia mogą być wykonane dowolnym urządzeniem i w dowolnym stylu.
Z kolei uczestnicy tegorocznego konkursu młodzieżowego mogą nadesłać do trzech zdjęć, które zrobili w 2024 roku. Będą one oceniane pojedynczo. Dozwolone są wszystkie style fotografowania, gatunki i podejścia.
Udział w konkursie jest bezpłatny, a prace uczestników ocenia anonimowo jury, w skład którego wchodzą wybitni eksperci z branży fotograficznej.

Harmonogram konkursu
Prace na konkurs Sony World Photography Awards można zgłaszać od 1 czerwca 2024 r. Terminy nadsyłania prac są różne dla poszczególnych kategorii:
Konkurs profesjonalny: 10 stycznia 2025 r., godz. 14:00
Konkurs otwarty: 3 stycznia 2025 r., godz. 14:00
Konkurs studencki: 29 listopada 2024 r., godz. 14:00
Konkurs młodzieżowy: 3 stycznia 2025 r., godz. 14:00
Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymają w nagrodę cyfrowy sprzęt fotograficzny Sony. Ponadto przyznane zostaną nagrody pieniężne w wysokości 25 000 dolarów USA dla Fotografa Roku, 5000 dolarów USA dla Fotografa Roku w konkursie otwartym oraz 5000 dolarów USA dla zdobywcy nagrody Zrównoważony rozwój. Fotograf Roku będzie także miał okazję zaprezentować swoje zdjęcia na indywidualnej ekspozycji w ramach wystawy Sony World Photography Awards w Londynie w następnym roku. Prace wszystkich zwycięzców i finalistów będą prezentowane w Londynie na corocznej wystawie pokonkursowej Sony World Photography Awards, a później także w innych krajach. Zostaną również opublikowane w albumie podsumowującym edycję konkursu.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama