Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

Przyszłość motorem teraźniejszości

Data publikacji: Grudzień 2011

Opracowanie: Katarzyna S.


Nowak Mierzalność przekazu, targetowanie, elastyczność oraz precyzja – to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stają przedstawiciele branży Digital Signage. Aby nie ulec stagnacji lub co gorsza uwstecznić się należy – w kontekście działań teraźniejszych – myśleć o przyszłości, korzystając z najnowszych rozwiązań technologicznych. Na temat konwergencji mediów, wpływu najnowszych technologii na zachowania konsumencie, a także wyzwań i prognoz w sektorze DOOH rozmawialiśmy z Annie Rickard, CEO w firmie Posterscope Worldwide.

 

Visual Communication: Przed jakimi wyzwaniami stoi aktualnie branża Digital Signage?

 

Annie Richard: Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi aktualnie branża jest mierzalność przekazu. Digital jest relatywnie nową technologią w komunikacji OOH i nadal nie wypracowano powszechnie obowiązującego modelu jej pomiaru. Dysponowanie tego typu wskaźnikami ma kluczowe znaczenie z wielu powodów, przede wszystkim ma ogromny wpływ na planowanie, ocenę, analizę i porównanie cen czy wreszcie raportowanie efektywności po zakończeniu kampanii. Posterscope opracował specjalistyczne narzędzie planowania o nazwie Prism Screen, które rozstało wdrożone w 17 różnych krajach do dnia dzisiejszego – włącznie z Chinami, Singapurem, Tajwanem oraz Malezją. Prism Screen jest obecnie jedynym dostępnym w skali globalnej narzędziem planowania DOOH, które gromadzi dane od dostawców i na tej podstawie tworzy plan kampanii wraz z realnymi wskaźnikami określającymi ilość jej odbiorców. Kolejnym ważnym wyzwaniem jest zgodność i dokładność. Każdy dostawca DOOH powinien zainwestować w system, który pozwala raportować nie tylko poprawnie wyemitowane kampanie, ale i wszelkie nieprawidłowości związane z jej realizacją (np. z powodu uszkodzenia ekranu). Wraz z wzrostem integracji kampanii i kontentu generowanego w czasie rzeczywistym.

 

VC: Dokąd zmierza branża Digital Signage? Jaka przyszłość się przed nią rysuje?

 

AR: Przychody z Digital Out-of-Home rosną, zarówno jeśli chodzi o całkowite przychody, jak i ich udział w rynku Out-of-Home. Wraz dynamicznym rozwojem rynku DOOH możemy spodziewać się większej spójności w zakresie formatu nośników. To zjawisko można już zauważyć w obszarze Indoor, gdzie coraz większym zainteresowaniem dostawców cieszą się ekrany LCD w wersji „portretowej”. Nośniki Digital Out-of-Home otwierają ogromne możliwości w sektorze handlu detalicznego – w szczególności kiedy są zlokalizowane w punktach sprzedaży. Z największym zainteresowaniem czekam na rozwój kampanii DOOH dostarczanych w czasie rzeczywistym, zoptymalizowanych co do pory dnia i częstotliwości, dostosowanych do takich parametrów, jak: sprzedaż, ruch online czy interakcja z wykorzystaniem kanału mobilnego, np. wiadomości sms. Te wszystkie nowe możliwości mają szansę zwiększyć elastyczność planowanie kampanii w Digital Out-of-Home i uczynić ten proces bliskim planowania online.

 

VC: Jakie możliwości dają reklamodawcom rozwiązania z sektora DOOH?

 

AR: Digital Out-of-Home nadaje nowe znaczenie branży Out-of-Home i niesie dodatkowe korzyści dla reklamodawców. Rosnący poziom elastyczności, jaką oferuje DOOH, pozwala realizować kampanie dopasowane do pory dnia, o wybranej częstotliwości i czasie trwania, reagujące na zmieniające się sytuacje, wydarzenia, jak np. wiadomości z nagłówków czy zmiany pogody. Jeśli spojrzeć na możliwości wykorzystania dzisiaj Digital Out-of-Home, jak na górę lodową, to w tym momencie w planowaniu kampanii jesteśmy co prawda na jej wierzchołku, ale pod jej powierzchnią kryje się jeszcze dużo potencjału, który trzeba wykorzystać. Jakiego? Chociażby takiego, jaki niosą za sobą „bezdotykowy” system płatności z technologią NFC czy integracja kampanii w czasie rzeczywistym z działaniami w social media.

 

VC: Co oznacza sformułowanie: „W dzisiejszym świecie przyszłość napędza teraźniejszość”?

 

AR: Nasza branża musi stale reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe i rozwijać się wraz z postępem w dziedzinie komunikacji i reklamy. Aby uniknąć pozostania w tyle, musimy zrozumieć, co może przynieść nam przyszłość, jak wpływa na nasz biznes i co musimy zrobić, by znaleźć się na najlepszej pozycji za kilka lat. Przykładowo, w 2012 roku 14 % smartfonów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii ma być wyposażonych w technologię NFC. Dodatkowo szacuje się, że w 2014 roku 48 % populacji Wielkiej Brytanii będzie korzystać z mobilnego Internetu. Klienci zaczynają korzystać z OOH, by zwiększyć aktywność i wyszukiwanie przez mobile, dzięki takim narzędziom, jak np. kody QR kody czy wyszukiwanie po obrazie. W zeszłym roku, Posterscope przeprowadził testową kampanię wraz z Nokią, z wykorzystaniem technologii „Point & Find” opartej o funkcję wyszukiwania po obrazie, dzięki której telefon komórkowy po rozpoznaniu plakatu automatycznie wyszukiwał informacje i udostępniał je użytkownikowi. Innym przykładem testowej kampanii jest projekt z 20th Century Fox, we współpracy z Nokią i O2. Ludzie mieli możliwość dostępu do kontentu reklamowego 20th Century Fox po prostu poprzez zeskanowanie plakatu telefonem z NFC.

 

VC: Gdzie tkwi siła technologii oraz outdooru?

 

AR: Technologia pozwala na konwergencję mediów i kontentu. Rozwój social media, rosnąca penetracja smartfonów, zwiększająca się szybkość Internetu, to tylko niektóre czynniki wynikające z rozwoju technologii, które mają zdecydowany wpływ na rozwój możliwości OOH. Podobnie jak technologia zmieniła na zawsze rynek muzyczny, podobnie redefiniuje sposób wykorzystania Out-of-Home. Niektóre z technologii, które wykorzystujemy dziś w kampaniach to Augmented Reality, NFC, wyszukiwanie po obrazie, integracja w czasie rzeczywistym kontentu social media z ekranami digitalowymi.

 

VC: Jaki jest potencjał tego typu kampanii?

 

AR: Digital Out-of-Home oferuje klientom większą wartość dzięki lepszemu targetowaniu i możliwości dostosowania kampanii do sytuacji, wymogów. Integracja nowych technologii z nośnikami Out-of-Home stanowi potencjał wzrostu całego sektora OOH. Jest to atrakcyjne dla nowych reklamodawców i zachęca obecnych do myślenia o OOH i wykorzystywania tego medium w inny, niż dotychczas sposób. DOOH stanowi również ogromny potencjał PR-owy dla reklamodawców, którzy realizują innowacyjne kampanie z wykorzystaniem nowych technologii. Przykładowo, kampania z wykorzystaniem NFC dla 20th Century Fox zaciekawiła media i została opisana przez ponad 60 serwisów i blogerów.

 

VC: Dlaczego zainteresowanie najnowszymi narzędziami i systemami jest tak ważne?

 

AR: Od wielu lat Posterscope inwestuje w badania, dedykowane narzędzia oraz promocję Out-of-Home. Naszym celem jest rozwój branży we współpracy z właścicielami nośników. Wszyscy – zarówno my, jak i właściciele mediów – musimy dysponować najlepszymi danymi oraz narzędziami. Tylko te umożliwiają nam lepiej zrozumieć i poznać konsumentów, a ostatecznie zaoferować reklamodawcom lepsze narzędzia planowania kampanii. Właśnie dlatego stwierdzenie, że „przyszłość nakręca teraźniejszość” ma kluczowe znaczenie, bo już teraz potrzebujemy najlepszych narzędzi i danych, by móc sprostać przyszłym potrzebom rynku.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama