Karty na stół

Data publikacji: czerwiec 2014

Firma Raster Vision opracowała rodzinę urządzeń opartych na komunikacji człowiek – maszyna poprzez ekrany dotykowe. Na bazie tej koncepcji powstały między innymi stoliki interaktywne dla jednego z polskich muzeów. Teraz producent prezentuje multimedialny stolik TABLO z czterdziestosześciocalową matrycą dotykową Multi Touch.

 

© Raster Vision

 

Parametry komputera zainstalowanego w stoliku TABLO mogą być ściśle dopasowane do potrzeb użytkownika. Producent może również uruchomić na urządzeniu m.in. system operacyjny Windows 8, Windows 7 lub Linux 3.9.0.

Część wizualna stolika TABLO składa się z dwóch zaawansowanych technologicznie komponentów. Pierwszy z nich to profesjonalna matryca Full HD o wysokiej jasności i niskim poborze prądu, o przekątnej 46 cali (obraz w formacie 16:9) i rozdzielczości obrazu 1920 x 1080 pikseli. Na życzenie klienta  Raster Vision może również przygotować stolik z matrycą o przekątnej od 24 do 82 cali. Drugim komponentem stolika TABLO jest hartowane szkło dotykowe, które działa w technologii pojemnościowej multitouch i pozwala na jednoczesny dotyk w 40 punktach. Dzięki temu z urządzenia może korzystać jednocześnie kilka osób, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Zastosowana technologia pojemnościowa pozwala na w pełni intencjonalne sterowanie zawartością. Urządzenie eliminuje przypadkowe dotknięcia przez inne obiekty (np. długopis, kartka papieru, filiżanka kawy), jedynie celowy dotyk palca jest sygnałem do działania. Szkło dotykowe jest produkowane według specyfikacji Raster Vision w fabryce na terenie Unii Europejskiej, co pozwala na zachowanie najwyższych standardów jakości i krótkiego czasu dostawy. Szkło dotykowe może być przygotowane w dowolnym formacie – kwadratowym lub prostokątnym, o proporcji boków 3:4 lub 16:9.

 

Szyty na miarę

Stolik TABLO to w pełni funkcjonalny komputer all-in-one z „trochę” większym monitorem. Producent może wyposażyć urządzenie w komputer o niemalże dowolnych parametrach, dostosowany do potrzeb użytkownika. Poza zestawem wejść USB 3.0 oraz HDMI TABLO może komunikować się z Internetem poprzez łącze Wi-Fi i nie wymaga połączenia przewodowego (choć jest także wyposażony w gniazdo Ethernet). Istnieje również możliwość zainstalowania dodatkowych wejść, na przykład audio. Dzięki zastosowaniu procesora Intel TABLO obsługuje technologię WiDi (Intel Wireless Display), dzięki czemu użytkownik zyskuje możliwość bezprzewodowego przesłania obrazu do projektora wideo lub telewizora z odpowiednim adapterem.

© Raster Vision

 

Matryca o przekątnej 46 cali i zastosowanie 40-punktowego szkła dotykowego multitouch umożliwiają wygodną obsługę stolika TABLO przez kilka osób jednocześnie. Dzięki temu urządzenie można stosować na przykład w pracy zespołowej. 

Formę zewnętrzną stolika TABLO opracowano przy udziale projektantów z Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Analogicznie do zastosowanego komputera design stolika także może być dopasowany do gustu i potrzeb klienta. Nawet przy wyborze standardowego kształtu TABLO można zdecydować się na różnorodne wykończenia, dobierając kolor, błyszczący, matowy lub strukturalny lakier czy nawet fornir – zarówno naturalny, jak i sztuczny. Ciekawą opcją jest obudowa wykonana z metalu lub drewna. Na życzenie klienta obudowa może być opracowana indywidualnie przez Raster Vision (lub przez wskazanego projektanta), spełniając wymogi estetyczne i funkcjonalne klienta.

 

© Raster Vision

 

Klient może wybrać wykończenie stolika TABLO, dobierając kolor, lakier czy fornir. Na zamówienie producent wykonuje także stolik w obudowie metalowej lub z drewna naturalnego także według indywidualnych projektów.

Jak to działa?

Dzięki zastosowanej w budowie TABLO wspomnianej już koncepcji komputera all-in-one z systemem Windows można zainstalować na nim takie samo oprogramowanie jak w przypadku laptopów czy komputerów stacjonarnych. Oprogramowanie szkła dotykowego dostosowuje sposób komunikacji człowieka z urządzeniem przez dotyk ekranu, dzięki czemu jest on bardziej naturalny niż przy pomocy „tradycyjnego” interfejsu – myszy oraz klawiatury. Co ważne, istnieje możliwość zainstalowania gotowego oprogramowania, które dostosowuje aplikacje opracowane z myślą o korzystaniu z myszy i klawiatury do obsługi ekranu poprzez dotyk Alternatywą jest zastosowanie aplikacji pisanych na zlecenie klienta i realizujących założone przez niego zadania.

Stolik TABLO ma szerokie zastosowanie. Obszary, gdzie można z powodzeniem go używać, to między innymi:

►rozrywka (multimedia, gry),

►eventy,

►gastronomia (aplikacje pozwalające na niezależną prezentację menu dla kilku osób i zamawianie dań),

►agencje reklamowe (praca grupowa nad prezentowanymi materiałami),

►informacje (interaktywna mapa obiektu, udostępnianie aplikacji dla klientów), bezpieczeństwo (monitoring – możliwość jednoczesnej prezentacji kilku okien z różną zawartością).

Przy zastosowaniu solidnej obudowy odpornej na warunki atmosferyczne można wykorzystywać TABLO nie tylko w środku, ale także na zewnątrz obiektów.

Raster Vision należy do Grupy Graficznej Raster z Poznania i posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie wdrożeń urządzeń multimedialnych (folie tylnoprojekcyjne i dotykowe). Oferowane przez firmę urządzenia są produkowane w oparciu o własną koncepcję techniczną i najwyższej jakości komponenty. Więcej informacji na: www.rastervision.pl.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama