Galeria Podgląd. Dzieło Noblesse oblige

© Fundacja Sztuki Polskiej INGosoby

Fundacja Sztuki Polskiej ING otworzyła w tym roku najmniejszą galerię sztuki w Warszawie, która jednorazowo prezentuje jedno dzieło sztuki z kolekcji Fundacji. Pierwszy obraz, wybrany przez pracowników ING, został odsłonięty pod koniec lipca tego roku.
Prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING Kamila Bondar podkreśla, że Fundacji zależy na umieszczaniu w witrynie dzieł, które spowodują, że przechodnie zatrzymają się, będą ciekawi i zaangażują się emocjonalnie w odbiór dzieła. Prezentowane prace mają skłaniać do dyskusji. Dlatego wybór drugiej, prezentowanej w witrynie Galerii Podgląd pracy padł na Noblesse oblige autorstwa Slavs and Tatars. Dzieło przedstawia powiększoną, niepozorną tutkę z pestkami dyni do wymiarów ponad dwumetrowego wełnianego dywanu. Uliczna przekąska o ponadprzeciętnej wielkości ma stać się międzynarodowym symbolem klasy pracującej – prekariatu, który zastąpił XX-wieczny proletariat. Na gazecie wydrukowane są napisy w alfabecie łacińskim i cyrylicy. Nagłówek głosi po francusku: „Noblesse oblige, précariat exige” – „szlachectwo zobowiązuje, prekariat wymaga”.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama