Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Galeria Podgląd. Dzieło Noblesse oblige

© Fundacja Sztuki Polskiej INGosoby

Fundacja Sztuki Polskiej ING otworzyła w tym roku najmniejszą galerię sztuki w Warszawie, która jednorazowo prezentuje jedno dzieło sztuki z kolekcji Fundacji. Pierwszy obraz, wybrany przez pracowników ING, został odsłonięty pod koniec lipca tego roku.
Prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING Kamila Bondar podkreśla, że Fundacji zależy na umieszczaniu w witrynie dzieł, które spowodują, że przechodnie zatrzymają się, będą ciekawi i zaangażują się emocjonalnie w odbiór dzieła. Prezentowane prace mają skłaniać do dyskusji. Dlatego wybór drugiej, prezentowanej w witrynie Galerii Podgląd pracy padł na Noblesse oblige autorstwa Slavs and Tatars. Dzieło przedstawia powiększoną, niepozorną tutkę z pestkami dyni do wymiarów ponad dwumetrowego wełnianego dywanu. Uliczna przekąska o ponadprzeciętnej wielkości ma stać się międzynarodowym symbolem klasy pracującej – prekariatu, który zastąpił XX-wieczny proletariat. Na gazecie wydrukowane są napisy w alfabecie łacińskim i cyrylicy. Nagłówek głosi po francusku: „Noblesse oblige, précariat exige” – „szlachectwo zobowiązuje, prekariat wymaga”.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama