Zegarki, sery i plotery

Data publikacji: Październik 2012

Autor: Klaus-Peter Nicolay

Jeśli w Szwajcarii ktoś chce zlecić wykonanie nietypowej wielkoformatowej aplikacji, a żadna drukarnia nie może się podjąć tego wyzwania, z pomocą przychodzi firma Christinger Partner, dla której – jak twierdzą jej właściciele – nie ma rzeczy niemożliwych. Ta nowoczesna szwajcarska drukarnia zainstalowała ostatnio u siebie najnowszy ploter stołowy HP FB7600.

 

Oferta firmy Christinger Partner jest bardzo szeroka – obejmuje znakowanie i reklamę niemal każdego typu: aplikacje do umieszczenia na budynkach, pojazdach, w punktach sprzedaży czy w przestrzeni publicznej. Firma bynajmniej nie zajmuje się tylko drukiem – współpracuje z klientem na każdym etapie realizacji zlecenia, biorąc na siebie koordynację projektu, projektowanie graficzne, właściwą produkcję, wykończenie, transport i montaż. Christinger Partner działa w branży druku wielkoformatowego od 1963 roku, realizując kolejne zlecenia w swojej siedzibie w Schlieren niedaleko Zurychu. Przedsiębiorstwo zatrudnia 60 specjalistów w różnych dziedzinach związanych z produkcją mediów drukowanych.

 

Firma określa się mianem lidera technologicznego, co znajduje potwierdzenie w nowoczesnym parku maszynowym pozwalającym na terminową i opłacalną produkcję aplikacji wielkoformatowych. Drukarnia pracuje na ośmiu cyfrowych ploterach drukujących wysokiej klasy, dwóch systemach do sitodruku i pięciu ploterach tnących. Urządzenia te obsługują zarówno elastyczne, jak i sztywne podłoża drukowe, które można zadrukować i wyciąć po konturach, co pozwala na produkcję takich aplikacji, jak displaye czy opakowania wtórne.

 

Lepszy model

 

Niedawno park maszynowy Christinger Partner powiększył się o najnowszy nabytek – wielkoformatowy ploter stołowy HP FB7600,

Ploter stołowy HP FB7600 jest właściwie ulepszoną wersją maszyny HP FB7500. Nowe urządzenie posiada opcję druku kolorem białym i oferuje wyższą rozdzielczość niż starszy model – maksymalnie 600 dpi.

który posiada opcję zadruku kolorem białym. Za tą instalacją kryje się jednak pewna historia. Na początku listopada 2011 roku szwajcarska firma kupiła ploter HP FB7500. Maszyna ta może drukować na elastycznych i sztywnych materiałach w formacie do 1650 x 3200 mm, przy użyciu tuszy UV. Osiąga prędkość nawet 500 m2/godz. Zastosowanie czterech kolorów procesowych oraz dwóch dodatkowych (jasnego cyjanu i jasnej magenty) oraz druk w rozdzielczości 500 dpi gwarantują niezrównaną jakość aplikacji.

 

Po okresie testowym, który przyniósł satysfakcjonujące rezultaty, w styczniu bieżącego roku ploter – jako pierwszy na świecie – został na miejscu rozbudowany do wersji HP FB7600, dzięki czemu zyskał opcję druku kolorem białym. Model HP FB7600, który miał swoją premierę na tegorocznych targach drupa, przechodzi obecnie w drukarni Christinger Partner testy beta. Taka współpraca pomiędzy szwajcarską drukarnią a HP ma na celu wszechstronne sprawdzenie nowego urządzenia w rzeczywistych warunkach produkcyjnych, co pozwoli na wprowadzenie go do sprzedaży.

 

Maszyna HP FB7600 doskonale wpisuje się w portfolio urządzeń wielkoformatowych oferowanych przez firmę HP. Ploter cechuje się takimi samymi parametrami, jak model HP FB7500, ale oferuje wyższą rozdzielczość druku – nawet do 600 dpi. Przy maksymalnym formacie podłoża wynoszącym 1600 x 3200 mm ploter może zadrukowywać podłoża o grubości do 25 mm.

 

Standard w wielkim formacie

 

Wkrótce po tym, jak model HP FB7600 zaczął drukować w Christinger Partner, rozpoczęto produkcję testową w ramach certyfikacji PSO/ ISO 12647-2, która przebiegła pomyślnie. Normy PSO (Process Standard Offset) opisują metody dojścia do celów zdefiniowanych przez normy ISO. Christinger Partner pracuje zgodnie ze standardami PSO-ISO już od 2006 roku. Jest jedyną drukarnią wielkoformatową w Europie, która posiada certyfikat Ugra dla przepływu danych w produkcji proofów i w druku właściwym. Jest to potwierdzeniem najwyższej jakości oferowanych przez firmę usług. „Zdobycie certyfikatu dla maszyny HP FB7600 było dla nas koniecznym warunkiem tej inwestycji” – przekonuje CEO drukarni Karlheinz Kaiser. „Certyfikacja pokazuje, jak wysoką jakość może zaoferować ten ploter w wielkoformatowym druku cyfrowym”.

 

Poszukiwacze nowości

 

W połowie czerwca tego roku szwajcarski oddział HP i drukarnia Christinger Partner zorganizowali wspólnie dni otwarte, podczas których zaprezentowano całą różnorodność zastosowań nowego plotera stołowego. Pięciotonowa maszyna cyfrowa może wydrukować to, co kiedyś trzeba było produkować w technologii offsetowej albo sitodrukowej: przestrzenne displaye, opakowania czy dwustronne nalepki na wystawy sklepowe. Do tego dochodzi niezrównana opłacalność druku. „Aplikacje drukowane w technologii cyfrowej są dziś – w nakładach poniżej tysiąca sztuk – tańsze niż kiedyś” – mówi Toni Fricker, właściciel drukarni Christinger Partner, który odpowiada w firmie za dział marketingu i sprzedaży. „Możliwości, jakie daje nam nowy ploter HP, są rewelacją dla naszych klientów, którzy ciągle szukają nowych sposobów wyróżnienia się na rynku za pośrednictwem komunikacji wizualnej” – podsumowuje Fricker

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama