Pety na ziemi

Od pewnego czasu na chodnikach polskich miast zauważyć można liczne znaczniki w postaci kółek, narysowanych kredą. Ich położenie nie jest przypadkowe – w ten sposób zaznaczony został każdy z leżących na chodniku niedopałek papierosa.

Chalk of Shame, czyli Kreda Wstydu, to inicjatywa amerykańskiego naukowca Patricka Perrigue, który postanowił w ten nietypowy sposób zawstydzić śmiecących palaczy. Pomysł pojawił się w jego głowie podczas spacerów z psem, kiedy to napotykał mnóstwo potłuczonego szkła i niedopałków. W ten sposób inicjator chce zwrócić uwagę na realne zagrożenie dla środowiska, jakie stanowią rozrzucone po mieście resztki papierosów. Nie jest to jedynie problem estetyczny – niedopałki potrafią rozkładać się w środowisku do 10 lat, natomiast ich obecność w glebie negatywnie wpływa na kiełkowanie roślin oraz ich wzrost i jakość. Nie wspominając już o zagrożeniu, jakie tworzą one dla zwierząt.

Obrysowywanie wyrzuconych „petów” jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, ponieważ użyta kreda jest w pełni biodegradowalna. Patrick Perrigue zachęca do udziału w akcji mieszkańców całej Polski – wystarczy tylko kupić kredę i reagować na problem „petów”, które są rozrzucane praktycznie wszędzie.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama