„Nadzieja”. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

© Fotofestiwal

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi łączy w sobie elementy popkultury, sztuki wysokiej i reportażu. Jest obrazem zmian społecznych, odzwierciedla wszystko to, czym żyje świat - bez względu na szerokość geograficzną. W tym roku na festiwalu, odbywającym się między 15 a 25 czerwca można spodziewać się wielu atrakcji, w tym między innymi występu Andy Warhol, Madonny i Grace Jones na parkiecie kultowego klubu Area oraz – w ramach programu głównego, zatytułowanego „Nadzieja” – kilkunastu projektów o działaniu, współpracy i wierze w moc zmian.

 

Wystawy z programu głównego znajdą się w centrum festiwalowym Art_Inkubator. Są to międzynarodowe projekty przybliżające inspirujące postaci, odważnych artystów, silne społeczności i ich działania podjęte na przekór powszechnym, fatalistycznym narracjom o rzeczywistości. Uznana artystka wizualna Ursula Biemann pokaże wynik swoich podróży i badań od Grenlandii po Amerykę Południową i zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym. Artysta Ugo Woatzi, prezentowany na wystawie grupowej „Na krawędzi”, zaprosi do wspólnego celebrowania szerokiego wachlarza rozmaitych oblicz męskości. Istotną rolę w tegorocznym programie odgrywają też kobiety. Na jednej z wystaw fotografka Nadège Mazars przybliży historię inkaskich i andyjskich społeczności rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Coli, a Pauline Hisbacqs w swoim projekcie przywoła historię Pokojowego Obozu Kobiecego Greenham Common.

 

Świętowanie różnorodności

Mocnym punktem programu festiwalowego będzie premiera stworzonych specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu nowych fotografii Zbigniewa Libery oraz wystawa indywidualna prac Grzegorza Przyborka. Fotofestiwal to także przekrój najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii, czyli Program Otwarty. W jego ramach przedstawionych zostanie sześć projektów wybranych przez międzynarodowe jury spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata. Do współpracy przy tworzeniu programu po raz kolejny zaproszono kuratorki dwóch zaprzyjaźnionych festiwali fotografii: Miesiąca Fotografii w Mińsku oraz Odesa Photo Days. Oba festiwale ze względów politycznych nadal nie mogą odbywać się w swoich krajach, dlatego Fotofestiwal udostępnił ogromną przestrzeń w samym sercu pofabrycznej Łodzi na prezentację twórczości białoruskich i ukraińskich artystów i artystek.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama