„Wyrzucisz śmieci za drzwi, wrócą oknem”

© Galeria Rusz

W maju na ulicach Torunia pojawią się nowe prace artystów z Galerii Rusz. Będzie można oglądać je na bilbordach i citylightach, umieszczonych w wiatach przystankowych. W ten sposób twórcy - Joanna Górska i Rafał Góralski - włączą się w Dzień bez Śmiecenia, przypadający na 11 maja.

Artyści za pośrednictwem swoich prac chcą zachęcić mieszkańców Torunia, by uważniej przyjrzeli się produkowanym przez siebie śmieciom i zaangażowali się w ich segregowanie. Jednocześnie toruńscy twórcy chcą zwrócić uwagę na ważny fakt, że zmiany klimatyczne i środowisko naturalne, którego jesteśmy częścią to nasz wspólny problem. „Czas pandemii uświadomił nam, że nie można nas wyizolować z ekosystemu, tylko, że jesteśmy jego częścią. Zdaliśmy sobie sprawę, że przyroda jest dla nas czymś niezbędnym do życia, bo pozwala nam regenerować siły psychiczne i zachować zdrowie psychiczne, a po drugie wzmacnia naszą odporność. Mamy więc obowiązek dołożyć wszelkich starań, by ją chronić m.in. poprzez ograniczenie produkcji śmieci i ich segregację” - opowiada o projekcie Joanna Górska. Jak podkreślają artyści, za pomocą swoich prac chcą zwrócić uwagę odbiorców na 4 podstawowe elementy codziennego życia, które ciągle nam towarzyszą, tj. plastikowa torba, papier, jedzenie (resztki, które wyrzucamy), plastikowa butelka i zwrócić uwagę na to, że źle wyrzucone śmieci zawsze do nas wracają.

Prace będą eksponowane w maju na 2 bilbordach zlokalizowanych przy Szosie Chełmińskiej i Wałach gen. Sikorskiego oraz na 4 citylightach, umieszczonych w różnych punktach miasta.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama