Sztuka z algorytmów

© Wikipedia

Ai-Da, pierwszy humanoidalny robot wyposażony w sztuczną inteligencję, zaprezentuje serię swoich autoportretów w londyńskim Design Museum. Maszyna została stworzona przez Lucy Seal i Aidana Mellera, kuratorkę sztuki i właściciela galerii, którym pomogli eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz firma Engineered Arts, specjalizująca się w robotyce. Artystka-robot zasłynęła ze swojej pierwszej wystawy abstrakcyjnych prac dwa lata temu, kiedy to za pomocą ołówka lub pędzla rysowała szkice, których dokończeniem zajmował się człowiek. Tym razem proces powstawania sztuki odbywać się będzie bez ludzkiej interwencji - androidka została „nauczona” analizowania otoczenia i patrzenia w lustro za pomocą zainstalowanych w swojej twarzy kamer, przez co zdolna jest interpretować swój własny wizerunek, który później przenosi na autoportrety. Wystawa Ai-Dy będzie dostępna dla zwiedzających już od maja.

„Żyjemy w kulturze selfie, ale oddajemy nasze dane technologicznym gigantom, którzy używają ich, by przewidzieć nasze zachowania. Dzięki technologii outsource’ujemy własne decyzje. Prace Ai-Dy zapraszają do zastanowienia się nad sztuczną inteligencją, jej użyciami oraz nadużyciami w dzisiejszym świecie” tłumaczy Lucy Seal, jedna z kuratorek londyńskiego Design Museum.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama