Kalendarium

09-11.01.2024 · Viscom, Düsseldorf

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

30.01-02.02.2024 · ISE, Barcelona

19-22.03.2024 · FESPA, Monachium

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Konkretnie o 3D

Data publikacji: czerwiec 2014

Autor: Robert Rałowicz*

 

Druk 3D jest promowany jako „rozwiązanie przyszłości” – mówi się o jego potencjalnych zastosowaniach niemal we wszystkich dziedzinach naszego życia. Spróbujmy jednak stworzyć dla tego tematu pewne ramy, które pozwolą konkretnie opowiedzieć o możliwościach korzystania z druku 3D w prototypowaniu, produkcji przedmiotów funkcjonalnych i majsterkowaniu. Przyjrzyjmy się także stosowanym technikom druku 3D oraz urządzeniom i rozważmy perspektywy komercjalizacji tej technologii.

 

© 3D Lab

 

Przy zastosowaniu technologii druku 3D powstają spersonalizowane obiekty użytku codziennego w niewielkich nakładach.

 

Druk 3D przez długi czas kojarzony był tylko z jedną dziedziną – prototypowaniem. Prawdą jest, że daje w tym zakresie bardzo duże możliwości – stworzenie prototypu czajnika, felgi, obudowy urządzenia czy zabawki nie stanowi najmniejszego problemu. Prototypowanie przechodzi też w fazę produkcyjną, np. wtedy, gdy możemy wykonać krótką serię gotowych elementów, na przykład spersonalizowanych kubków firmowych, pendrive’ów czy innych gadżetów reklamowych.

Producenci zaczynają dostrzegać korzyści płynące z pracy na dostępnych na rynku maszynach, dzięki którym firma może uniezależnić się od podwykonawców, zmniejszyć koszty produkcji lub skrócić czas oczekiwania na efekty swojej pracy. W ten sposób przy zastosowaniu technologii druku 3D powstają spersonalizowane obiekty użytku codziennego. Pomijając fakt, że produkt dostosowany w pełni do stylu i potrzeb klienta jest na wagę złota, drobni producenci skłaniają sie ku drukarkom 3D, ponieważ mogą tworzyć produkty w niewielkich nakładach, unikając kosztownych inwestycji w maszyny do cyklicznej produkcji. Na fali popularności technologii druku 3D wyrosło wiele młodych firm odnoszących sukcesy, jak np. zespół, który założył platformę do projektowania spersonalizowanych etui na telefony. Można powiedzieć, że druk 3D przyczynił się do powstania nowej gałęzi przemysłu opartego na sprzedaży wydruków, które w pełni spełniają oczekiwania stawiane przez klientów.

© 3D Lab

 

Dzięki wydrukom 3D oraz najnowszej technologii skanowania pacjenta powstają już nie tylko modele szkieletu, lecz także w pełni kompatybilne części kręgosłupa, żuchwy czy też protezy stomatologiczne.

 

Oprócz przemysłu wydruki 3D znajdują zastosowanie również w medycynie. Dzięki wydrukom 3D oraz najnowszej technologii skanowania pacjenta powstają w pełni kompatybilne części kręgosłupa, żuchwy czy też protezy stomatologiczne. Najnowszym przykładem zastosowania technologii druku 3D jest egzoszkielet, który po nałożeniu pomaga sparaliżowanym pacjentom wstać na nogi. Takie przykłady można by mnożyć, warto natomiast podkreślić, że druk 3D bezpośrednio przyczynia się do poprawy wyników i jakości opieki medycznej, w tym chirurgii przedoperacyjnej, stomatologii czy ortodoncji.

W dzisiejszych czasach, w typowo homogenicznym społeczeństwie, ludzie dążą do odnalezienia najlepszej metody, aby wyróżnić się z tłumu, pokazać coś ponadprzeciętnego lub bardzo osobistego. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzą drukarki 3D, które w stosunkowo niewielkich gabarytach kryją niesamowitą moc tworzenia rzeczy jedynych w swoim rodzaju. Ponadto drukowanie w technologii 3D nie jest zarezerwowane tylko dla dorosłych. Dzieci powyżej 8. roku życia mogą materializować swoje najbardziej zwariowane pomysły – rysunki, figurki ulubiony bohaterów z bajek, a nawet zabawki. Dzięki innowacyjnym zastosowaniom druku 3D dzieci rozwijają swoją wyobraźnię i jednocześnie są skutecznie stymulowane do dalszego poszukiwania nowych rozwiązań.

 

Druk od kuchni

Nie trzeba po raz kolejny podkreślać szerokich możliwości druku 3D, natomiast szczególnej uwagi wymagają stosowane tu techniki produkcji oraz maszyny. Drukarki 3D można podzielić zarówno pod względem technologii, w której produkuje się modele 3D, jak i pod względem zastosowania. Główne grupy drukarek to drukarki amatorskie, profesjonalne i produkcyjne. Wśród drukarek amatorskich znajdziemy te, które produkują modele 3D techniką FDM, polegającą na wtapianiu warstwa po warstwie porcji wypełniacza plastikowego aż do utworzenia zaprojektowanej bryły. Drukarki z tej grupy charakteryzuje duża użytkowość, przystępna cena oraz fascynujący efekt druku 3D. Wszystkie zalety pomagają sprostać wymaganiom studentów, pasjonatów druku 3D oraz całej rzeszy majsterkowiczów.

© 3D Lab

 

Drukowanie w technologii 3D nie jest zarezerwowane tylko dla dorosłych. Dzieci powyżej 8. roku życia także mogą materializować swoje najbardziej zwariowane pomysły.

 

Kolejną grupą są drukarki profesjonalne. W tym przypadku technologia druku jest dość zróżnicowana i można w niej wyróżnić kilka metod budowania brył – od selektywnego spajania cienkich warstw żywicy za pomocą źródła światła UV (FTI) poprzez metodę przyrostową (MJP) aż po zespajanie plastikowego proszku ciekłym lepiszczem (CJP). Oprócz różnorodności technik wykorzystywanych do tworzenia elementów 3D drukarki z tej grupy mają ogromny wachlarz zastosowań. I tak niektóre z nich idealnie sprawdzają się przy tworzeniu prototypów oraz przy bardziej skomplikowanych realizacjach, takich jak produkcja części obtryskiwanych gumą czy też modeli do testów wytrzymałości temperaturowych. Poza prototypowaniem części mechanicznych, dzięki najwyższej precyzji odwzorowania istotnych detali produktu, drukarki tej klasy znajdują zastosowanie w jubilerstwie oraz stomatologii. Prototypowanie to jednak nie wszystko – profesjonaliści przy użyciu kolorowego druku CJP uatrakcyjniają swoje projekty, które dzięki wytrzymałym materiałom plastikowym nadają się do użytku codziennego.

Po drukarkach amatorskich i profesjonalnych czas na ostatnią grupę – drukarki produkcyjne. Maszyny z tej grupy to istne „konie pociągowe”, jeśli w grę wchodzi czas produkcji oraz precyzja wykonania wydruków. Można wyróżnić trzy podstawowe technologie druku: SLA, czyli ultradokładny druk z żywicy utwardzanej za pomocą światła UV, SLS, która polega na spiekaniu za pomocą lasera cząsteczek plastiku, ceramiki lub szkła, oraz powszechnie stosowaną w tej grupie drukarek technologię DMS, czyli spiekanie opiłków metalu, co w rezultacie daje doskonałą jakość wydruku. Podsumowując, druk 3D wychodzi naprzeciw oczekiwaniom szerokiej grupy konsumentów, poczynając od amatorów poprzez inżynierów, skończywszy na profesjonalistach. Pomimo szerokiego zastosowania wydruki tworzone na tych maszynach zawsze są unikatowe i bardzo efektowne.

W Polsce produkuje się wyłącznie najprostsze drukarki amatorskie typu FDM, oparte o komponenty z Chin. Nasi krajowi producenci to małe, choć bardzo ambitne firmy, które odnoszą też sukcesy na arenie międzynarodowej. Na polskim rynku druku 3D widać bardzo klarowny podział na druk profesjonalny i amatorski. Ten pierwszy to zaawansowane technologie, wysoka jakość i, przede wszystkim, bardzo ciekawe maszyny, które systematycznie zastępują tradycyjną metodę produkcji – wtrysk. Amatorski sprzęt trafia jednak nadal do majsterkowiczów, hobbystów czy samodzielnych specjalistów, ale przecież dokładnie tak było niegdyś z komputerami…

 

Pewny rozwój

Branża związana ze skanowaniem oraz drukiem 3D rozwija się w niesamowitym tempie. Jak już wspomniano na wstępie, kiedyś druk 3D stosowano tylko w przypadku prototypowania oraz testowania przeróżnych elementów, dzisiaj natomiast słyszymy o użyciu druku 3D w medycynie czy nawet przemyśle kosmicznym. Drukarki są w stanie stworzyć przedmioty użytku codziennego, elementy stosowane w motoryzacji czy też implanty stomatologiczne – technologia 3D zna tylko jedną granicę, którą jest nasza kreatywność. Kiedyś przy użyciu aparatu uwiecznialiśmy ważne dla nas chwile, dzisiaj dzięki skanowaniu przestrzennemu oraz drukarkom 3D możemy te chwile zmaterializować, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Patrząc na dynamikę druku 3D, trudno oszacować jego przyszłość oraz to, gdzie znajdzie swoje zastosowanie za kilka lat. Jedno jest pewne: druk 3D rozpala i będzie rozpalał naszą wyobraźnię.

 

*Autor jest współzałożycielem i szefem marketingu firmy 3D Lab.

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama