Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Düsseldorf

01-04.02.2022 · ISE, Amsterdam

16-18.02.2022 · RemaDays, Nadarzyn

31-05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

„Słownik współczesnego Polaka”

© Galeria Rusz

W czerwcu na citylightach, bilbordach i autobusach komunikacji miejskiej w Toruniu będzie można oglądać prace artystów Galerii Rusz, inspirowane Słownikiem Języka Polskiego autorstwa Samuela Bogumiła Linde. „Słownik współczesnego Polaka” to wystawa prac Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego, przygotowana w hołdzie autorowi pierwszego profesjonalnego słownika języka polskiego. Twórczość toruńskich artystów jest od wielu lat głęboko zanurzona w języku polskim i polskiej kulturze. Dlatego twórcy postanowili zmierzyć się z dziedzictwem Lindego i dać temu wyraz w swoich nowych pracach. Nawiązują w nich do największego osiągnięcia Lindego, którym było stworzenie 6-tomowego Słownika Języka Polskiego, wydanego w Warszawie w latach 1807–1814. Był to pierwszy jednojęzyczny słownik języka polskiego, który zawierał 60 tysięcy haseł i stanowił największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcie wydawnicze w Księstwie Warszawskim. Słownik stał się ważnym i pionierskim osiągnięciem naukowym, rewolucyjnym na owe czasy, odpowiadającym na nowe prądy oświeceniowe.

„Wybraliśmy 6 słów, najbardziej symptomatycznych naszym zdaniem dla języka współczesnego Polaka, nawiązując do 6 tomów Słownika Lindego. Są to słowa: bunt, konflikt, prawda, przeszłość, racja i wina. Każda z 6 naszych prac jest interpretacją danego hasła” - opowiada o projekcie Joanna Górska.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

„Odwilż”, słońce i przejaśnienia!!!

Po pandemicznym „zamrożeniu” i spowolnieniu branży związanej z komunikacją wizualną właśnie następuje przełom! Widać „odwilż” oraz nowe możliwości, a także nowe wyzwania, które teraz przed branżą stoją. W niniejszym numerze VISUAL COMMUNICATION – jako partner medialny – skupiamy się na Międzynarodowych Targach Reklamy i Druku „Warsaw Rema Extra”, które odbywają się w dniach 15-17. września.

Reklama