Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

Grafika „budząca niepokój”

Na jednym z słupów ogłoszeniowych w Mosinie pojawiły się grafiki poznańskiego artysty ulicznego Someart, będące częścią wydarzenia Mediations Biennale. Jego sztuka nie spotkała się jednak z aprobatą burmistrza tamtejszego miasta, Przemysława Mielocha, który ocenzurował czarną taśmą namalowane grafiki.

Swoją decyzję tłumaczył koronawirusem i tym, że praca mogłaby „budzić niepokój” wśród mieszkańców miasta.

„Sztuka często skłania do myślenia, budzi kontrowersje, ale nie zawsze jest na to dobry czas. Gmina Mosina od marca jest w sytuacji kryzysowej. Kryzysowej bardziej niż inne, okoliczne gminy. Nieustannie rosnące zachorowania na COVID-19, strach i obawa o zdrowie i życie towarzyszy naszym mieszkańcom coraz częściej, dlatego zdecydowałem, że mogąca budzić niepokój grafika powinna być zakryta, aby nie powodować niepokoju mieszkańców, którzy nie znali kulisów artystycznej akcji” – napisał burmistrz w poście na swoim facebookowym profilu.

Decyzja ta nie spodobała się jednak tamtejszym mieszkańcom, którzy swoje niezadowolnie wyrażali na facebooku. Na oświadczenie burmistrza odpowiedzieli także przedstawiciele Mediations Biennale:

„Szanowny Panie, o ile wiem sprawa realizacji dzieł sztuki na słupach ogłoszeniowych była uzgodniona z domem kultury. Tegoroczne 7 Mediations Biennale Polska realizowane jest w Łodzi, Katowicach, Jeleniej Górze, Poznaniu, Szczecinie i w Warszawie. Jedynym małym miastem jest Mosina, której nasza fundacja daruje bezpłatnie i bez wsparcia gminy prace 7 wybitnych artystów z Polski. Mediations Biennale Polska zostało wyróżnione wysoką dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a projekt społeczny „Re-Kreacje” wpisany jest w kontrakt z ministerstwem. Właśnie z powodu epidemii, projekt odbywa się w przestrzeni publicznej, by dostęp do sztuki był możliwy dla wszystkich mieszkańców gminy, bez niebezpieczeństwa zarażenia w lokalach zamkniętych.”

Po krytycznych komentarzach mieszkańców, burmistrz wydał jednak oświadczenie z przeprosinami, w którym przyznał, że podjął błędną decyzję. Czarna folia została zdjęta już następnego dnia, najprawdopodobniej przez samych mieszkańców Mosiny.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama