Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

Cyfrowe mozaiki

Data publikacji: Maj 2013

Digital signage jako element sztuki dekoracyjnej? Okazuje się, że cyfrowe ekrany mogą służyć nie tylko celom informacyjnym bądź promocyjno-reklamowym; wzrasta również ich rola jako ozdób architektonicznych. Kto i w jaki sposób próbuje zagospodarować ten potencjał?

 

Zdaniem Globar Industry Analysts, rynek architektonicznych ozdób ściennych osiągnie wartość 26 miliardów dolarów w 2015 roku. Coraz więcej graczy próbuje zdobyć kawałek tego smakowitego tortu. Jednym z nich jest Planar, firma, która koncentruje większość swoich działań na zagospodarowaniu tej– w dużym stopniu nieodkrytej jeszcze – dziedziny.

 
Kalejdoskop elementów
 

Planar stworzył rodzinę produktów o nazwie Mosaic. Składa się ona z trzech różnych rodzajów ekranów LCD. Mogą one być umieszczane w dowolnych pozycjach i pod dowolnym kątem oraz komponowane w układy. Mosaic daje nowe możliwości i może być używany w zarówno jako medium (i ważny element!) przekazów artystycznych, jak również system informacyjny stanowiący część starannie zaprezentowanej przestrzeni.

 

Integratorzy systemów mogą wykorzystać trzy różne rodzaje komponentów LCD (wszystkie w technologii LED-backlight): Salvador (w formie kwadratu o przekątnej 21,6 cali), Pablo (prostokąt 16:9 o przekątnej 46 cali) oraz Vincent (prostokąt 16:9 o przekątnej 55 cali). W obręb oferty wchodzi również osprzęt instalacyjny. Ultracienki i zgodny z amerykańskimi przepisami ADA, wymaga wykonania nawierceń o maksymalnej grubości 4 cali. Producent oferuje również oprogramowanie projektowe – aplikację działającą w środowisku Windows pozwalającą na tworzenie layotów składających się z elementów Mosaic oraz na wirtualne testowanie instalacji. Najmniejszy z ekranów oferuje rozdzielczość 960 x 960 i jasność 450 nitów, dwa pozostałe rozdzielczość 1920 x 1080 i 700 nitów.

 

W momencie instalacji każdy element systemu zostaje zaprogramowany w taki sposób, by znał swoją pozycję oraz położenie względem innych jednostek. Dzięki temu kontent – w rozdzielczości do 4K – jest prawidłowo wyświetlany na ekranach składających się na instalację.

 
Jedność w wielości
 

Cyfrowe mozaiki firmy zostały zamontowane między innymi w szpitalu w Wesley Chapel na Florydzie (element kaplicy, której wystrój ma pomagać redukować stres u pacjentów) oraz w Cristin Tierney Gallery w Nowym Jorku. Ta druga aplikacja doskonale pokazuje możliwości systemu. Stanowi ona element wystawy Yorgo Alexopoulos zatytułowanej Transmigrations. Artysta zaprezentował instalację złożoną z 24 ekranów Mosaic, które otaczały galerię, tworząc zsynchronizowane środowisko audio-wideo. Wyświetlana na nich animacja zabierała widzów w podróż przez koncepcje natury, folkloru, magii i duchowości. To doskonały przykład medium stanowiącego element przekazu, jak również pokaz jedności architektoniczno-merytorycznej, którą można osiągnąć dzięki zastosowaniu rozwiązań cyfrowych.

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama