Sprzęt sprzętowi nierówny

Data publikacji: listopad 2013

Digital signage jest prężnie rozwijającą się formą dynamicznej komunikacji cyfrowej w miejscach publicznych. Oferuje m.in. możliwość zwiększenia zysków poprzez promocję i reklamę produktów, skierowane do określonej grupy odbiorców na określonym obszarze.

 

© Nexcoms Opi

W portfolio Microdis są również komputery do obsługi ścian wideo składających się z od dwóch do sześciu ekranów.

Instalacje digital signage są realizowane za pomocą jednego lub wielu komputerów, pełniących funkcję odtwarzaczy treści, z których sygnał wideo jest wysyłany do jednego monitora czy projektora lub do grupy urządzeń. Zarządzanie odtwarzaną treścią odbywa się z reguły poprzez WWW lub centralny serwer przy użyciu odpowiedniej aplikacji.

 

Tylko profesjonalne komputery

Komputery przemysłowe, w odróżnieniu od pecetów oraz nettopów, charakteryzują się m.in. kompaktowymi rozmiarami oraz posiadają chłodzenie pasywne, co jest bardzo istotne, ponieważ brak elementów ruchomych w urządzeniu wpływa na zwiększenie jego niezawodności. Praktycznie wszystkie klasyczne komputery są wyposażone w wentylatory do chłodzenia, przez co z biegiem czasu na płycie głównej zbiera się kurz, elementy zaczynają się przegrzewać i urządzenie ulega uszkodzeniu, nie wspominając o tym, że uszkodzenie wiatraka może nastąpić jeszcze wcześniej, powodując awarie. Komputery przemysłowe mają specjalnie zaprojektowaną obudowę, która odpowiada za odprowadzanie ciepła.

Trzeba również pamiętać, że sprzęt konsumencki nie jest przeznaczony do pracy ciągłej. W tym sektorze rynku cena gra dużą rolę i zastosowane komponenty są znacznie gorszej jakości niż w komputerach przemysłowych, które projektowane są z myślą o pracy 24/7.

Podczas wyboru odpowiedniego sprzętu należy poważnie zastanowić się, czy oszczędność na komputerze, który nie jest przeznaczony do digital signage, będzie się opłacać w dłuższej perspektywie. W wielu przypadkach instalacje są rozrzucone po całej Polsce, nierzadko również Europie. Każda awaria wiąże się z wyjazdem ekipy serwisowej, który pociąga za sobą koszty i pochłania czas. Reputacja firmy również zostaje nadszarpnięta, gdy zainstalowany sprzęt ulega awarii.

Bilans jest prosty: w profesjonalnych instalacjach nie opłaca się stosować tanich konsumenckich komputerów; jest to tylko pozorna oszczędność. W rzeczywistości więcej zaoszczędzimy, instalując od samego początku dobrej jakości urządzenia specjalistyczne.

Chyba nie trzeba już teraz nikogo przekonywać, że do zbudowania instalacji, która będzie charakteryzowała się odpowiednią jakością oraz niezawodnością, potrzeba wyspecjalizowanych urządzeń, m.in. komputerów przemysłowych oraz monitorów. Szczególnie tam, gdzie wymogiem jest praca ciągła lub przez kilkanaście godzin na dobę.

 

Specjalistyczne rozwiązania

Firmą, która może pochwalić się ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w produkcji komputerów przemysłowych (m.in. dla digital signage), jest Nexcom, reprezentowany w Polsce przez swojego oficjalnego dystrybutora, Microdis Electronics. Seria NDiS marki Nexcom adresowana jest do szerokiej grupy aplikacji DS, od niedrogich media playerów po zaawansowane rozwiązania do obsługi wielu monitorów. Komputery te posiadają wszystkie parametry potrzebne do stworzenia niemalże dowolnego rozwiązania digital signage.

Aby sprostać wymaganiom integratorów poszukujących taniego, niezawodnego rozwiązania DS, odtwarzającego wideo w jakości Full HD, firma Nexcom stworzyła modele: NDiS126, 127 i B322. Są to kompaktowe jednostki posiadające chłodzenie pasywne, wyposażone w dwa niezależne wyjścia graficzne, port szeregowy RS232, od czterech do sześciu portów USB oraz posiadają możliwość zainstalowania karty WLAN lub 3.5G. Należy wspomnieć, że anteny do komunikacji bezprzewodowej wyprowadzone są na zewnątrz urządzenia, dzięki czemu zapewniają bardzo dobry zasięg. Wszystkie komputery oparte są na nowoczesnych dwurdzeniowych procesorach Intel Atom D2550, AMD Fusion czy Celeron 847. Można również zakupić uchwyt VESA, który ułatwia montaż do monitora.

Do bardziej wymagających zastosowań firma Microdis wprowadziła do sprzedaży komputery oparte na procesorach trzeciej generacji Intel Core i3/i5/i7. Nexcom NDISB532, pomimo bardzo wysokiej wydajności, również posiada chłodzenie pasywne. Komputer ma trzy niezależne wyjścia graficzne w jednolitym standardzie HDMI i umożliwia wyświetlanie treści w jakości Full HD na każdym z nich. Dodatkowo wyposażony jest w porty USB 3.0 oraz dual GbE LAN, które zapewniają szybką wymianę danych. Platformy te dostępne są także w standardzie OPS, zapewniającym łatwą integrację z monitorem.

Wkrótce dostępny będzie komputer oparty na czwartej generacji Intel Core i3/i5/i7, wyposażony w najnowszą zintegrowaną grafikę Intel HD4600. Dodatkowo posiada on możliwość wyświetlania w rozdzielczości 4K x 2K na wyjściu graficznym HDMI. W ofercie Microdis można również spodziewać się niskobudżetowych jednostek wyposażonych w procesory z rodziny Intel Bail Trail, których wydajność będzie praktycznie podwojona w tym samym segmencie cenowym.

W portfolio Microdis są również komputery do obsługi ścian wideo składających się z od dwóch do sześciu ekranów, dzięki którym można uzyskać sumaryczną rozdzielczość obrazu do 6K x 2K. Firma posiada także komputery o zwiększonej odporności na wstrząsy i wibracje, mające zastosowanie m.in. w pojazdach. Ponadto Microdis Electronics może zaproponować monitory o podwyższonej jasności, stosowane m.in. w zewnętrznych maszynach self-service i infokioskach oraz półprzemysłowe monitory w wielu rozmiarach, dostępne również z ekranem dotykowym do instalacji interaktywnych. Więcej informacji znajduje się na stronie www.microdis.net.

 

 

 

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama