Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Düsseldorf

01-04.02.2022 · ISE, Amsterdam

16-18.02.2022 · RemaDays, Nadarzyn

31-05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

W innym świetle

Data publikacji: Lipiec 2011

W Łodzi w dniach 28 i 29 października miał miejsce Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festiwal. Wydarzenie pokazało historyczną tożsamość miasta za pomocą elementów sztuki wizualnej i multimedialnego przekazu. Light Move Festiwal to ruch i dynamika, światło, projekcja, animacja, sztuka kinetyczna, dźwięk, barwa, rzeźby i instalacje świetlne. Jednym z partnerów wydarzenia był magazyn VISUAL COMMUNICATION.

 

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła został pomyślany jako niecodzienna, cykliczna impreza, której głównym celem jest promowanie potencjału kulturalnego i twórczego oraz pokazanie w zupełnie inny, niepowtarzalny sposób wartościowych zakątków, przestrzeni oraz budynków miasta nocą. Łódzkie przestrzenie publiczne, zakamarki, zapomniane dziedzińce i podwórka przeistoczyły się w nośniki sztuki i historii. Świadome, artystyczne użycie światła podkreśliło indywidualność i atrakcyjność Łodzi oraz pokazało, że może ona stać się niepowtarzalnym, szczególnym punktem na mapie Europy. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła łączy; elementy Łodzi wielokulturowej, przemysłowej i eklektycznej architektury oraz miejskiego krajobrazu, zakodowane w jej obliczu i układające się w prawdziwą mozaikę: mozaikę kultur, stylów architektonicznych, mozaikę religii, różnorodności krajobrazu, mozaikę światła. Iluminacje elewacji łódzkich kamienic to tylko część tego, co pomysłodawcy Festiwalu pokazali w październikowy weekend. Imprezę rozpoczęła parada uliczna, która przeszła z pl. Wolności do pasażu Schillera. W programie imprezy znalazły się m.in. multimedialne projekcje artystyczne oraz mapping dynamiczny 3D, występ jazzowy grupy Ramm połączony z animacją świetlną oraz baletem, projekcja artystyczna Dominika Lejmana, instalacja lightboxy Bartka Jarmolińskiego „Antyatlas”. Instalacje świetlne i pokazy można było oglądać na ul. Piotrkowskiej, w Pasażach Rubinsteina i Schillera. Na budynkach zamontowano część iluminacji i spacerujący można było zobaczyć soczyście czerwoną kamienicę „pod Gutenbergiem” lub mieniące się na fioletowo i niebiesko siedziby magistratu i władz województwa. Mroczna zwykle powyżej parteru Piotrkowska rozbłysnęła feerią kolorów. Z kolei w nasiadowni Stara Szwalnia odbyło się sympozjum „Światło w sztukach wizualnych” z udziałem m.in. prof. dr hab. Józefa Robakowskiego, prof. dr hab. Ryszarda W. Kluszczyńskiego, dr Macieja Ożóga. Zagrają Yeshe z Jackiem Bieleńskim i Tymon Tymański.

Impreza została zorganizowana przy współudziale Urzędu Miasta Łodzi

 

Foto: © P.Kamionka


« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

„Odwilż”, słońce i przejaśnienia!!!

Po pandemicznym „zamrożeniu” i spowolnieniu branży związanej z komunikacją wizualną właśnie następuje przełom! Widać „odwilż” oraz nowe możliwości, a także nowe wyzwania, które teraz przed branżą stoją. W niniejszym numerze VISUAL COMMUNICATION – jako partner medialny – skupiamy się na Międzynarodowych Targach Reklamy i Druku „Warsaw Rema Extra”, które odbywają się w dniach 15-17. września.

Reklama