Kalendarium

09-11.01.2024 · Viscom, Düsseldorf

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

30.01-02.02.2024 · ISE, Barcelona

19-22.03.2024 · FESPA, Monachium

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Za zachodnią granicą

Data publikacji: Maj 2013

Niemcy to jeden z najbardziej rozwiniętych rynków digital out-of-home w Europie. Co charakteryzuje tamtejszego odbiorcę? W jaki sposób niemieccy operatorzy próbują do niego dotrzeć? I czego możemy się od nich nauczyć?

 

Kinetic Worldwide opublikował raport przedstawiający stan rynku out-of-home w Niemczech. Badanie przeprowadzono metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w 2012 roku w Berlinie, Dusseldorfie, Hamburgu, Hanowerze, Monachium oraz Stuttgarcie.

 

Autorzy ankiety próbowali ustalić, jak konsumenci postrzegają reklamę zewnętrzną; co lubią, a co ich irytuje; czego należy unikać, a co wykorzystywać częściej. Cyfrowa reklama zewnętrzna wypadła w raporcie zaskakująco dobrze.

 
Lubią oglądać
 

69% z przepytanych mieszkańców wielkich miast lubi oglądać treści wyświetlane na cyfrowych ekranach zewnętrznych, a 40% z przyjemnością ogląda wyświetlane na nich reklamy. 44% aktywnie śledzi prezentowany na elektronicznych nośnikach program, gdy tylko ma taką możliwość (w grupie poniżej 35 lat wskaźnik ten wyniósł 48%, a w grupie 36-65 lat 39%).

 

Aż 6 z 10 respondentów ma zwyczaj zatrzymywać się, aby dokładniej przyjrzeć się informacji, która ich zainteresowała. 68% respondentów potwierdziło, że ekrany cyfrowe silnie przyciągają ich uwagę. 80% odbiorców uważa, że ruchoma forma reklamy jest bardziej atrakcyjna niż statyczna.

 

63% ankietowanych stwierdziło, że cyfrowe ekrany zwracają uwagę i zwiększają poziom zainteresowania reklamowanymi produktami. 60% było zdania, że na elektronicznych zazwyczaj wyświetlane są informacje o produktach i markach, są nowoczesne i zgodne z obowiązującymi trendami.

 

65% respondentów przynajmniej raz w życiu zetknęło się w outdoorze z motywem reklamowym, który znali z prasy, telewizji bądź internetu.  Aż 82% ankietowanych chciałoby, by na ekranach wyświetlane były wiadomości w czasie rzeczywistym.

 

Większość respondentów (59%) posiadała smartfon, a 16% z nich również tablet. W przedziale wiekowym poniżej 35 roku życia aż 74% respondentów posiadało smartfon, natomiast w przedziale 36-65 było to 48%. Tablet posiadało 19% osób poniżej 35 roku życia i 14% osób pomiędzy 36 a 65 rokiem życia. Z danych tych wynika, że urządzenia posiadane przez odbiorców reklamy zewnętrznej zwiększają ich możliwości interakcji.

 

73% respondentów miało kontakt z interaktywnymi punktami mobilnymi na dworcach, 49% na lotniskach, a 15% na stacjach benzynowych. Wielu zetknęło się też z nimi w punktach sprzedaży detalicznej (supermarkety – 24%; centra handlowe – 37%; markety z elektroniką – 58%). Dla barów szybkiej obsługi wskaźnik wyniósł 56%, a dla przydrożnych punktów gastronomicznych 42%.

 

Atrakcyjne i interesujące

 

Konkluzje raportu? Przez większość odbiorców cyfrowe nośniki reklamy zewnętrznej są postrzegane jako atrakcyjne i interesujące. Oferują one wysoki wskaźnik rozpoznawalności: nośniki funkcjonujące w danej lokalizacji przez dłuższy czas są lepiej kojarzone niż nowe ekrany w nowych lokalizacjach.

 

Cyfrowe media generują wysoki poziom uwagi: mieszkańcy wielkich miast z zainteresowaniem oglądają wyświetlane na nich treści oraz aktywnie odbierają prezentowane reklamy. Co istotne, szczególnie młodsze grupy docelowe chętnie uczestniczą w tej formie komunikacji. Reklama cyfrowa postrzegana jest jako „trendy” i stanowi efektywną część miksu marketingowego: wielu z respondentów rozpoznawało przekaz emitowany w outdoorze, jeżeli widzieli go wcześniej w innych mediach.

 

Konsumenci mają wobec outdooru jasne oczekiwania, co niewątpliwie ułatwia marketerom zadanie: oczekują dynamicznych, innowacyjnych ofert dających możliwość interakcji oraz aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Od strony technicznej cyfrowe media out-of-home mają wszelkie środki, by sprostać tym oczekiwaniom. Piłka, jak zwykle, znajduje się po stronie realizatorów kampanii.

 
 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama