Dyskusja na ekranie

Data publikacji: Kwiecień 2012

Opracował: Jacek Golicz

Świat porozumiewa się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Nie da się zaprzeczyć, że są one cennym narzędziem marketingowym, które stanowi integralną część strategii biznesowej. Według badań Whitehouse Marketing Survey z marca 2010 roku, 86% firm B2B korzysta z tego typu serwisów internetowych, co nie pozwala traktować ich jak przejściowej mody.

 

Korzystanie z mediów społecznościowych niesie ze sobą olbrzymi potencjał dla dużych firm działających na rynku komunikacji wizualnej. Najważniejszym aspektem jest budowanie lojalnej społeczności wokół przedsiębiorstwa i jego produktów. Powszechnie wiadomo, że baza wiernych klientów danej marki jest kluczowa dla osiągnięcia wymiernych, długoterminowych zysków. Dzieje się tak dlatego, że zatrzymanie dotychczasowych klientów jest dużo łatwiejsze, niż przyciągnięcie nowych. Nie ma w tym stwierdzeniu nic rewolucyjnego, niemniej jednak media społecznościowe stanowią kolejne narzędzie, które pomaga firmie utrzymać kontakt z klientami, mającymi niemały wkład w rozwój marki.

 

Pozwól klientowi mówić

 

Media społecznościowe mają tę zaletę, że umożliwiają nie tylko nadawanie komunikatu (ze strony firmy), ale i formułowanie

Media społecznościowe mają tę zaletę, że umożliwiają nie tylko nadawanie komunikatu (ze strony firmy), ale i formułowanie odpowiedzi (ze strony klienta), czyli dynamiczny dialog w miejsce statycznego monologu.

odpowiedzi (ze strony klienta), czyli dynamiczny dialog w miejsce statycznego monologu. Warto to wykorzystać, zbierając opinie klientów na kluczowe dla przedsiębiorstwa tematy. Wnioski wyciągnięte z komentarzy i dyskusji pozwolą wprowadzić ulepszenia

dostosowane do potrzeb odbiorców. Korzystny jest również otwarty i liberalny charakter Internetu. Informacje rozchodzą się szybko, a użytkownicy opierają się na zdaniu innych internautów. Również ten aspekt warto wykorzystać, skupiając się na najbardziej entuzjastycznych zwolennikach marki i angażując ich we współpracę w roli ambasadorów. Media społecznościowe mogą być również platformą dla obsługi klienta i serwisu. Zaangażowanie członków społeczności w dyskusję nad rozwiązaniem postawionego problemu, przy jednoczesnym wsparciu firmowych specjalistów, może stworzyć wyczerpującą bazę informacji.

 

Świadoma obecność

 

Nie trzeba być na wszystkich portalach społecznościowych, aby dotrzeć do klientów. Wystarczy efektywnie wykorzystywać kilka kanałów, przypisując każdemu z nich inną rolę. Zdecydowanie największą popularnością wśród przedsiębiorców charakteryzuje się Facebook. Strony fanowskie (tzw. fanpage) wykorzystuje się głównie do prowadzenia dialogu z członkami społeczności. Z kolei Twitter, umożliwiający wysyłanie krótkich wiadomości, służy do ciągłego rozpowszechniania informacji w skondensowanej formie. Trzecią siłą jest YouTube, który pozwala wzbogacić dialog z klientami o treści wizualne – filmy promocyjne, wywiady, relacje z konferencji, pokazy produktów itp. Całość spina networkingowy portal LinkedIn, gdzie poszczególni członkowie społeczności są najbardziej widoczni.

 

Znak czasów

 

Można spotkać się z zarzutami, że komunikacja w przestrzeni wirtualnej jest bezosobowa. Nic bardziej mylnego. Konwencjonalny marketing skupia się na marce, a media społecznościowe przenoszą punkt ciężkości na klienta, który staje się aktywnym partnerem przedsiębiorstwa. Można oczywiście obyć się bez Facebooków, Twitterów i spółki. Ale czy warto z nich rezygnować?

 

Opracowano na podstawie artykułu „Let’s Talk Social Media”, opublikowanego w newsletterze „Process”, nr 79/2011.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama