Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

“Siła Kobiet” jest wszędzie

Protesty organizowane przez Strajk Kobiet w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przetaczają się przez Polskę już od ponad miesiąca. Mimo to organizatorki i biorące w nich udział kobiety ani myślą o zaprzestaniu działań wyrażających sprzeciw z decyzjami podjętymi przez polski rząd, o czym świadczą kolejne akcje i kampanie społeczne.

Dużym echem odbiła się najnowsza, grudniowa okładka magazynu Vogue Polska, na której modelka i aktywistka Anja Rubik składa hołd kobietom walczącym o swoje prawa. Głównym hasłem towarzyszącym sesji było „Siła Kobiet”, które dominuje również podczas organizowanych protestów.

„Chciałam, aby sesja oddała nasz bunt i naszą siłę. W głównej roli osadziłam kobietę jak ze zdjęć Helmuta Newtona. Na fotografii jestem naga. W systemach patriarchalnych ciało kobiety jest seksualizowane, jest czymś złym i nieprzyzwoitym. Nagość stała się więc symbolem kobiecej rewolucji” - komentuje Anja Rubik, będąca jednocześnie autorką sesji.

 

 

 

 

 

 

Polski Strajk Kobiet nie kończy się jednak wraz z granicami kraju. Aktywiści dbają o to, by sprawa została rozgłośniona na całym świecie, wyświetlając logo Strajku Kobiet i organizując protesty w wielu innych miejscach globu. Jedna z takich akcji miała miejsce w Londynie, gdzie logo zostało wyświetlone m.in. pod polską ambasadą, na brytyjskim parlamencie, Big Benie, pod muzeum Tate Modern, czy przy London Eye.

„Chcielibyśmy w ten sposób dać trochę nadziei ludziom, którzy są w podobnej sytuacji - z jakiegoś powodu nie mogą być na ulicach, ale widzą, co się dzieje, i czują się bezsilni. Nasza wojna wciąż trwa - cały czas walczymy o swoje prawa i będziemy o nie walczyć - i w końcu ją wygramy.

Planujemy spotykać się dalej, dopóki w Polsce jest tak, jak jest, no i dopóki będzie to możliwe tutaj w świetle obecnych zaleceń - gdy zdejmą lockdown, wrócimy pewnie do protestów na ulicach” - podkreśliła Agnieszka Strzałka, członkini partii Razem i jedna z autorek akcji.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama