Aktualność kopernikańskiej myśli. 550 rocznica urodzin astronoma

Opis osoby

W maju artyści z Galerii Rusz swoimi pracami włączyli się w świętowanie 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na bilbordach i autobusie MZK można oglądać niezwykłe prace, inspirowane dokonaniami wielkiego astronoma. Prace artystów są eksponowane od 1 maja do 30 czerwca na 4 bilbordach (2 w maju i 2 w czerwcu), zlokalizowanych przy ul. Gagarina i Wałach gen. Sikorskiego oraz przez cały maj na autobusie komunikacji miejskiej.

Rewolucja zainicjowana przez toruńskiego astronoma to jeden z kamieni milowych w rozwoju nowoczesnej nauki, a równocześnie jeden z fundamentów, na jakich został zbudowany współczesny świat. W 550-tą rocznicę jego urodzin artyści z Galerii Rusz prezentują Kopernika jako jednego z patronów współczesności. To od niego, zdaniem artystów, można uczyć się zmiany postrzegania rzeczywistości oraz zmiany perspektywy - z takiej, gdzie człowiek jest w centrum wszystkiego na taką, gdzie stanowi jedynie jedną z części większej całości. Stworzone grafiki, które pojawiają się na bilbordach odwołują się do uniwersalnych i ponadczasowych wniosków płynących z pracy Mikołaja Kopernika. W kolorowych i lekkich graficznie formach zawarty jest silny intelektualnie przekaz. Na jednym z bilbordów pojawia się dymek z hasłem „Pora udać się na odwyk. Od rutynowego, schematycznego myślenia”, któremu towarzyszy mu portret Mikołaja Kopernika. Na drugiej grafice pojawia się treść „zmieniając perspektywę zmieniamy rzeczywistość, zmieniając rzeczywistość zmieniamy perspektywę”, która wzbogacona jest grafiką dużych oczu. Oba hasła skłaniają do refleksji i działania na rzecz zmiany rutynowego sposobu myślenia, wyjścia z utartych szablonów i otwarcia się na nowe koncepcje i doznania.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama