Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

Rewolucja czy stagnacja?

Data publikacji: Luty 2013

Rewolucja czy stagnacja?

 

Autor: Piotr Ferensztajn

 

E-papier zużywa tylko 1/80 energii pochłanianej przez LCD. Jest lekki i poręczny, a wyświetlany przekaz pozostaje czytelny nawet w świetle słonecznym. Wydawałoby się, że technologia idealnie nadaje się do zastosowań viscom. Dlaczego nie opanowała jeszcze rynku?

 

Prace nad e-papierem trwają od lat. Eksperci twierdzą, że technologia ta przyczyni się do przełomu. Z pewnością e-papier posiada znaczną przewagę nad nosnikami innego typu: raz wyświetlony obraz nie pobiera prądu aż do momentu, gdy nie zostanie odświeżony. Zapewnia to bardzo niskie zużycie energii i nie obciąża nadmiernie środowiska naturalnego. W zastosowaniach zewnętrznych wiele z tradycyjnych wyświetlaczy potrzebuje dodatkowych źródeł zasilania, by zwiększyć jasność bądź poprawić jakość obrazu. E-papier korzysta ze światła, zamiast z nim walczyć, dzięki czemu może być zasilany baterią.

 

Niezmierzony potencjał?

 

Dzięki niewielkiej wadze, e-papier nie wymagają skomplikowanych metod instalacyjnych. Kąt widzialności na nośniku wynosi w jego przypadku 180 stopni, a obraz posiada wysoką rozdzielczość oraz żywe barwy. Technologia wykorzystuje te same pigmenty, co tradycyjna branża drukarska. Różnica polega na tym, że e-atrament składa się z milionów niewielkich kapsułek, zawierających małe cząsteczki zawieszone w cieczy. Cząsteczki barwy białej posiadają pozytywny ładunek elektryczny, zaś te o barwie czarnej ładunek negatywny. W zależności od rodzaju wytworzonego pola elektrycznego, część z nich przesuwa się ku górze, a część ku dołowi; w ten sposób powstaje obraz.

 

Elektroniczny atrament może zostać użyty w odniesieniu do jakiegokolwiek medium: szkła, plastiku, metalu. Wystarczy nałożyć go na plastikową folię, a tę na warstwę zawierającą system obwodów elektrycznych tworzących matrycę pikseli. Tak powstałym laminatem można pokryć każdą powierzchnię – a zatem wszystko może stać się potencjalnym wyświetlaczem.

 

W maju 2011 roku firmy E Ink i Epson zaprezentowały e-papier o rozdzielczości 300 dpi. Wyświetlacz ma rozmiar 9,68 cala i składa się z 2400x1650 pikseli, dzięki czemu może wyświetlać nawet skomplikowane techniczne diagramy czy ilustracje w rozdzielczości przeznaczonej do druku. W czerwcu Fuji Xerox zaprezentowało kolorowy e-papier, który nie filtrował barw, lecz wyświetlał czerwień i cyjan po ustawieniu dla każdej z nich osobnych parametrów pola elektrycznego. Fuji tworzy obecnie wyświetlacz pracujący w CMYK-u i twierdzi, że nowe urządzenie osiągnie gamut kolorów szerszy niż ten spotykany w czasopismach. W listopadzie Plastic Logic i Epson ogłosiły, ze udało im się skonstruować moduł wyświetlający złożony z czipu zintegrowanego z elastyczną powierzchnią; ma on umożliwiać czytelne zastosowania w przypadku wyświetlaczy do 5 cali, mieć grubość poniżej 400 mikronów i 15-milimetrowy promień zgięcia.

 

Nieunikniona stagnacja?

 

Jednak pomimo tych zapierających dech w piersiach osiągnięć wielu ekspertów narzeka na stagnację na rynku. Właścicielem patentów związanych z technologią e-papieru jest firma E Ink. Wprawdzie udziela ona licencji innym producentom, lecz dzięki zarejestrowanym patentom właściwie nie ma konkurencji. W listopadzie korporacja ogłosiła, że pozwała do sądu firmę Trekstor GmbH o naruszenie jej patentów w produkowanych przez Trekstor czytnikach e-booków Pyrus i 4Ink. Trzy miesiące wcześniej E Ink ogłosił kupno swojego jedynego poważnego konkurenta na rynku, firmy SiPix. Bridgestone i Mirason wycofały się z branży, a Pixel Qi z powodu dużej straty konkurencyjnej nie stanowi dla E Ink żadnego zagrożenia.

 

Papier o rozdzielczości 300 dpi do tej pory nie znalazł szerszego zastosowania komercyjnego. E Ink ogłasza kolejne urządzenia prototypowe – czytniki nut, światła drogowe, pasy dla pieszych, systemy oznakowań, komputery na rower czy kajak – lecz żadne z nich nie osiągnęło rynkowego sukcesu, a większość nie weszła nawet do szerszej dystrybucji. Wyświetlacze EPD (ElectroPhoretic Display) wciąż nie zastąpiły tradycyjnych systemów oznakowania i wydaje się, że nawet nie podejmują walki na komercyjnym ringu. W dodatku Samsung zapowiedział, że w 2013 roku odbędzie się premiera wyświetlaczy EWD (Electrowetting Displays), które wyprą technologię e-atramentu z rynku.

 

Niektórzy twierdzą, że zmiana nie musi koniecznie oznaczać postępu, a technologia w obecnej wersji osiągnęła szczyt efektywności i nie potrzebuje ulepszeń. Być może jest tak w przypadku czytników e-książek. Kto jednak nie zwróciłby uwagi na kolorowy, e-papierowy citylight o rozdzielczości 300 dpi? Który z reklamodawców nie chciałby ściągnąć na taki komunikat uwagi? Wydaje się więc, że producenci mają jeszcze sporo do zrobienia.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama