Mapa zero waste

W Nowej Hucie w ramach projektu #blisko powstały mapy zero waste, których głównym zadaniem jest wspieranie bezodpadowego stylu życia. Mapy kierują mieszkańców do punktów handlowych i usług, takich jak sklepy z używaną odzieżą, wypożyczalnie czy serwisy i punkty naprawcze, do których dotarcie nie trwa dłużej niż 10 minut.

„Pomysł jest urzeczywistnieniem takiego stylu życia, w którym kupujemy lokalnie, przy użyciu własnych torebek, pudełek, kubków oraz korzystamy z usług naprawy, takich jak szewc czy krawcowa. Aby kupić warzywa, możemy dotrzeć pieszo na plac targowy, a gdy zepsuje nam się komputer, nie musimy go wyrzucać lub wysyłać do naprawy do innego miasta, bo możemy skorzystać z lokalnego wsparcia” – mówi Joanna Kądziołka, autorka projektu #blisko i członkini Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Właśnie poprzez dbanie o rzeczy obecnie posiadane i rezygnacje z kupowania jednorazowych produktów, które szybko lądują w koszu, możliwa jest redukcja wytwarzanych odpadów i ograniczenie emisji dwutlenku węgla, która nieubłaganie przyczynia się do zmian klimatycznych.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama