Kalendarium

09-11.01.2024 · Viscom, Düsseldorf

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

30.01-02.02.2024 · ISE, Barcelona

19-22.03.2024 · FESPA, Monachium

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Co było, co będzie

Data publikacji: Luty 2013

Co działo się w branży OOH przez ostatnie dwanaście miesięcy? Co przyniesie ze sobą nadchodzący rok?

 
Sukcesy
 

Niewątpliwym postępem w rozwoju rynku OOH w Polsce było porozumienie trzech z głównych graczy: Grupy Ströer, AMS i Clear Channel Polska nad wprowadzeniem jednolitego narzędzia pomiarowego – programu Postar. Osobnym sukcesem było uzyskanie zgody UOKIK na zarejestrowanie spółki powołanej do realizacji badania. Istotny postęp w rozwoju branży może przynieść rozstrzygnięcie postępowania koncesyjnego na budowę i utrzymanie wiat przystankowych w Warszawie.

 
Rozczarowania
 

Eksperci zgadzają się, że największą porażką branży było Euro 2012. Reklamodawcy ostrożnie inwestowali w komunikację marketingową, obawiając się szumu informacyjnego. Część nośników zlokalizowanych w miastach goszczących imprezę została administracyjnie wyłączona ze sprzedaży wskutek przepisów UEFA. Według szacunków Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej straty branży z tego tytułu wyniosły 6 milionów złotych. W 2012 roku wciąż nie udało się też wprowadzić jednolitego standardu na rynku LED

 
Kryzys
 

Wielu ekspertów twierdzi, że kryzys jest, ale jakby go nie było. Rok 2012 był trudny, ale pozycja sektora OOH pozostaje stabilna. Firmy zmniejszają budżety, lecz muszą też dbać o to, by to ich marka została zapamiętana przez odbiorców i by to u nich kupowano, gdy nadejdą cięższe czasy. AMS szacuje, że w 2012 roku wydatki na outdoor spadły o 4-7 procent. Częściowo odpowiedzialne są za to spadki realnych przychodów firm, częściowo jest to wynik efektu psychologicznego: wiele firm nie doświadczyło spadków, ale już przygotowuje się na cięższe czasy.

 
Prognozy
 

Outdoor pozostanie medium z dużym potencjałem wzrostu. Postępująca cyfryzacja telewizji sprawi, że oferta nadawców będzie jeszcze bardziej rozdrobniona i spadnie jej efektywność. Prasa papierowa będzie doświadczać kolejnych spadków sprzedaży. Oba te zjawiska mogą spowodować wzrost popularności reklamy zewnętrznej. Zwiększy się popyt na kampanie o charakterze zasięgowym. Wprowadzenie jednolitego standardu badawczego pozwoli na wprowadzenie jednolitych kryteriów w branży. Zmieni się także struktura sieci formatów outdoorowych (wzrośnie segment premium), a proces porządkowania przestrzeni miejskiej będzie ewoluował. Naturalnie pojawią się innowacje technologiczne, a istniejące rozwiązania będą się rozwijać. Do celów marketingowych coraz częściej wykorzystywana będzie architektura i przestrzeń miejska (geolokalizacja, 3D mapping, sterowanie kinect, NFC). Pogłębi się integracja z urządzeniami mobilnymi. Zwiększająca się konkurencja sprawi, że firmy będą poszukiwać niestandardowych rozwiązań reklamowych.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama