Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Mural ze starych zdjęć

W historycznej części miasta Warszawy, na Woli przy Alei Solidarności, powstał mural zatytułowany „Dzieci Muranowa”. Pracę tworzą kadry odtworzone z autentycznych zdjęć wykonanych na pobliskim osiedlu w czasach powojennych, na których widnieją bawiące się dzieci oraz znana dla tej dzielnicy seniorka - Pani Julianna. To właśnie jej mieszkańcy Muranowa w latach 80. i 90. zostawiali pod opieką swoje dzieci. Projekt pokazuje też pokolenie przedwojenne mieszkające w dawnej Dzielnicy Północnej, ukazane jako zielone postaci stapiające się z otaczającą roślinnością. Mural ozdobił ścianę jednego z garaży, a zaprojektował go Adam Walas, który wykorzystał stare zdjęcia mieszkańców Muranowa. W ich odtworzeniu na ścianie pomogli mu tamtejsi mieszkańcy.

„Podwórka na Muranowie według założeń projektanta prof. Bohdana Lacherta miały być swoistą oazą, dlatego nazywane są „podwórkami-ogrodami”. Na osiedlu, które po wojnie odbudowano dosłownie na gruzach, zasadzano wiele drzew i krzewów, które symbolizowały odradzające się po wojnie nowe życie na osiedlu- pomniku” – dodaje Adam Walas.

„Dzieci Muranowa” to druga praca powstała z inicjatywy „Malarzy Podwórkowych – STOP bazgrołom”, którzy walczą z niechlujnymi napisami wandali, od lat pojawiającymi się na budynkach.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama