„La Ferita”

© Źródło: Fondazione Palazzo Strozzi, Zdjęcie: JR

Na jednej ze ścian włoskiej galerii sztuki Pallazzo Strozzi powstała nowa instalacja znanego artysty street artu, działającego pod pseudonimem JR. Dzieło „La Ferita” („Rana”) wygląda jak mural i symbolizuje spustoszenie, jakie pandemia koronawirusa wprowadziła do świata kultury. Czarno-biały fotomontaż umieszczony na elewacji sprawia wrażenie, jakby ktoś rozpruł  wielką część fasady i odsłonił to, co znajduje się w środku - na parterze widać dziedziniec, natomiast na wyższych piętrach oglądać można przechowywane tam dzieła sztuki, m.in. „Wiosnę” i „Narodziny Wenus” Botticellego. Praca ma 28 metrów wysokości i 33 metry szerokości.

„JR chciał otworzyć muzeum symbolicznie i iluzorycznie. Stworzył wrażenie wyłomu w fasadzie, otwartą ranę. Równocześnie chciał nam pokazać, jak ciężko jest wszystkim bez muzeów i wystaw, jak ciężki to cios dla całego systemu kultury i ludzi pracujących w jej strukturze” - opowiada Arturo Galancino, dyrektor fundacji Palazzo Strozzi.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama