Kalendarium

11-13.01.2022 · Viscom, Düsseldorf

01-04.02.2022 · ISE, Amsterdam

16-18.02.2022 · RemaDays, Nadarzyn

31-05.-03.06.2022 · FESPA, Berlin

Artysta ponad sztuką

Po ostatnim incydencie związanym ze streetartowym artystą Banksym, podczas którego uczestnicy jednej z londyńskiej licytacji zostali „wBanksowani”, jego pseudonim nie przestaje schodzić z ust całego świata. Tym razem pod lupę zostały podłożone jego prawa autorskie. Jak poinformował Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, artyście nie przysługuje prawo do jego dzieł, ponieważ w swojej działalności zostaje anonimowy. W związku z tym przegrał on proces o prawa do wykorzystania jednej z jego prac, namalowanej 15 lat temu na jednym z murów w Betlejem. Jedna z firm zaczęła wykorzystywać dzieło na kartkach okolicznościowych – na początku prawnikom artysty udało się zastrzec prawa do wykorzystania pracy, jednak po dwóch latach decyzja ta została cofnięta. Jak tłumaczy unijny rząd, prawo autorskie chroni twórczość indywidualną – jednak posługiwanie się pseudonimem uniemożliwia identyfikację jednostki, która tą twórczość stworzyła. Rezygnacja z tożsamości oznacza tutaj rezygnację z praw autorskich.

Choć podpisywanie się pod własnymi pracami całkowicie nie wpisuje się w twórczość artysty, prawo jest prawem, i ciężko znaleźć tutaj złoty środek. Pozostaje tylko czekać na kreatywną odpowiedź artysty w tym temacie, która na pewno pojawi się lada moment i mieć nadzieje, że inne prace nie zostaną bezkarnie wykorzystane przez inne firmy dla łatwego zarobku.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

„Odwilż”, słońce i przejaśnienia!!!

Po pandemicznym „zamrożeniu” i spowolnieniu branży związanej z komunikacją wizualną właśnie następuje przełom! Widać „odwilż” oraz nowe możliwości, a także nowe wyzwania, które teraz przed branżą stoją. W niniejszym numerze VISUAL COMMUNICATION – jako partner medialny – skupiamy się na Międzynarodowych Targach Reklamy i Druku „Warsaw Rema Extra”, które odbywają się w dniach 15-17. września.

Reklama