Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

“Warszawa żydowska”

W stolicy Polski, na ścianie kamienicy przy ulicy Próżnej, odsłonięto mural przedstawiający historyczne losy miasta. Malowidło pt. „Warszawa żydowska” zostało zaprojektowane przez znanego ilustratora, Tytusa Brzozowskiego, który stworzył niedawno całą serię obrazów poświęconych właśnie polskim miastom i ich architekturze.

Jego najnowsza praca w postaci muralu przedstawia nieistniejące już budynki północnej dzielnicy miasta takie jak Wielka Synagoga na Tłomackiem, pasaż Simonsa i czynszowe kamienice. Dla podkreślenia panującej tam atmosfery, autor uzupełnił budynki o tłumy przechodniów i szyldy reklamowe, które odzwierciedlają niegdyś charakterystyczny dla tej dzielnicy gwar i harmider. Umieszczenie rysunku na unoszącej się chmurze to swego rodzaju przenośnia „wspomnienia, które unosi się ponad Warszawą”.

U samego dołu muralu znaleźć można także elementy krajobrazu, które są obecne do dziś, takie jak drzewa parku Krasińskich, wieża kościoła świętego Augustyna, kościół przy placu Grzyborski, Synagogę Nożyków czy studnię Gruba Kaśka na Tłomackiem. Więcej prac autorstwa Tytusa Brzozowskiego można obejrzeć m.in. na jego Instagramie: www.instagram.com/tytus.brzozowski/.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama