“Warszawa żydowska”

W stolicy Polski, na ścianie kamienicy przy ulicy Próżnej, odsłonięto mural przedstawiający historyczne losy miasta. Malowidło pt. „Warszawa żydowska” zostało zaprojektowane przez znanego ilustratora, Tytusa Brzozowskiego, który stworzył niedawno całą serię obrazów poświęconych właśnie polskim miastom i ich architekturze.

Jego najnowsza praca w postaci muralu przedstawia nieistniejące już budynki północnej dzielnicy miasta takie jak Wielka Synagoga na Tłomackiem, pasaż Simonsa i czynszowe kamienice. Dla podkreślenia panującej tam atmosfery, autor uzupełnił budynki o tłumy przechodniów i szyldy reklamowe, które odzwierciedlają niegdyś charakterystyczny dla tej dzielnicy gwar i harmider. Umieszczenie rysunku na unoszącej się chmurze to swego rodzaju przenośnia „wspomnienia, które unosi się ponad Warszawą”.

U samego dołu muralu znaleźć można także elementy krajobrazu, które są obecne do dziś, takie jak drzewa parku Krasińskich, wieża kościoła świętego Augustyna, kościół przy placu Grzyborski, Synagogę Nożyków czy studnię Gruba Kaśka na Tłomackiem. Więcej prac autorstwa Tytusa Brzozowskiego można obejrzeć m.in. na jego Instagramie: www.instagram.com/tytus.brzozowski/.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama