Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Up-Helly-Aa 2023. Ogień Wikingów

Festiwal Up-Helly-Aa odbywa się w Lerwick na Szetlandach w ostatni wtorek stycznia każdego roku. Wydarzeniami mającymi miejsce tego dnia są uroczyste marsze z pochodniami połączone z odwiedzinami w najważniejszych punktach miasta. Kulminacją pochodów jest spalenie statku Wikingów.

 

Up-Helly-Aa choć przyciąga wielu turystów z całego świata, nadal pozostaje przede wszystkim wydarzeniem lokalnym. Czynny udział w festiwalu i przynależność do drużyny są możliwe dopiero po pięciu latach stałego pobytu na Szetlandach. Większość przygotowań objęta jest ścisłą tajemnicą. Największą z nich jest to, jaki strój przywdzieje Guizer Jarl, czyli szef festiwalu prowadzący pochód. W ciągu Up-Helly-Aa odbywają się dwa pochody - organizowany przez dorosłych mężczyzn pochód główny i Junior Up-Helly-Aa, któremu przewodniczą chłopcy ze szkoły średniej. Trzon festiwalu stanowi procesja rozpoczynająca się już niedługo po godzinie 8:00 rano. Na wydarzenie przygotowywanych jest każdorazowo ponad 1000 pochodni, a prace nad ich powstaniem rozpoczynają się już w październiku. Punktem kulminacyjnym tego niezwykle spektakularnego festiwalu jest spalenie statku Wikingów. Wydarzenie corocznie przyciąga rzesze obserwatorów, których urzeka połączenie ciemności i żywego ognia.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama