Kalendarium

09-11.01.2024 · Viscom, Düsseldorf

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

30.01-02.02.2024 · ISE, Barcelona

19-22.03.2024 · FESPA, Monachium

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Otwarte wyjście

Data publikacji: czerwiec 2011

W ostatnim czasie przeżywamy wzrost medialnego zainteresowania street artem. Od lat, cyklicznie w różnych miastach Polski organizowane są uliczne przedsięwzięcia propagujące sztukę, jednak z roku na rok zainteresowanie tymi wydarzeniami rośnie. Czyżby ten przełom był związany z nominacją do Oskara streetartowego „Wyjście przez sklep z pamiątkami”?

 

Streetartowe akcje organizowane są polskich miastach od lat. Przykładem chociażby – odbywające się przez czterema laty w Poznaniu – malowanie przystanków szybkiego tramwaju Pestka. Początkowo odbierane z niechęcią i rezerwą wydarzenia zyskały inne światło w obliczu nominacji do Oskara filmowego debiutu brytyjskiego artysty graffiti Banksy’ego. „Wyjście przez sklep z pamiątkami” pomogło otworzyć drzwi street artowi, który dzięki takiej decyzji Akademii Filmowej zyskał inny status.

 

W ostatnim czasie w Poznaniu odbył się „Festiwal Murali – Outer Spacer”. Pięć zaniedbanych ścian w centrum miasta zostało ozdobionych malowidłami Organizatorzy festiwalu zaprosili uznanych twórców murali, którzy przez pięć dni malowali swoje prace na szczytowych ścianach poznańskich kamienic. Dzięki zaangażowaniu organizującego wydarzenie Inner Artu w Poznaniu gościli artyści z Włoch, Francji, Hiszpanii i Holandii. Podejmujący tematy takie, jak: wojna, śmierć, władza, autor zaangażowanych politycznie graffiti Włoch Blu malował ścianę przy ulicy Kantaka, na której pojawiły się połączone kolczastymi zwojami mózgowymi krępe postacie z nożyczkami. Z kolei autorem biało-czarnego graffiti przy ulicy Woźnej był Holender Blue, znany jest on z wykorzystania zabawy grafiką, ilustracją, graffiti oraz reklama. Przy Grobli swoje umiejętności prezentował –
uchodzący za jednego z najciekawszych hiszpańskich artystów – Kenor. Żywa kolorystyka bajecznego stwora nawiązuje swoim klimatem do atmosfery miasta Gaudiego – Barcelony. Z kolei znajdująca się na Taczaka praca francuskiego artysty Remeda jest wyrazem elegancji i klasy, która została osiągnięta przez zastosowanie płaskich powierzchni koloru oraz smukłych krawędzi. Natomiast Hiszpan Sam3 na Garbarach stworzył – zdominowane przez czerń – graffiti utrzymane w atmosferze baśniowości. Oprócz malowideł, podczas festiwalu miał miejsce pokaz streetartowego filmu „Bomb It 2”, a także dyskusja na temat rewitalizacji przestrzeni miejskiej z udziałem specjalistów, koncerty i warsztaty uczące artystycznego malowania po murach.
Kolejnym wydarzeniem promującym sztukę uliczną jest Poznański Dreptak Kultury – mająca miejsce w dniach 17 – 21 czerwca inicjatywa podjęta przez Koalicję Starego Miasta (Fundację ARS, Stowarzyszenie Dom Trzeźwości, Fundację Pomocy Rodzinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu Oddz. Etnograficzny, MOPR Poznań, ZSB nr 1 w Poznaniu, SP nr 40, SIC!, Klub ZAK), której celem jest przede wszystkim ożywienie kultury Starego Miasta Poznań. Podczas imprezy każdy będzie mógł zapoznać się, że sztuką uliczną i nie tylko. Organizatorzy zapraszają na spektakle teatralne, kino podwórkowe, plener malarski oraz dwudniowy pokaz malowania graffiti. Swoje umiejętności na poznańskim Stadionie Miejskim zaprezentuje grupa SBC97 i Resko. Natomiast na zakończenie planowany jest pokaz filmu „Grafficiarze”, który odbędzie się w klubie ZAK. Całość zwieńczy happening z okazji Nocy Kupały, mający na celu zgromadzenie środków na rzecz Fundacji Ars, a przy okazji także ustanowienie Rekordu Polski w puszczaniu lampionów.


W trójwymiarze

Z kolei w Galerii Gniezno została otwarta bezpłatna wystawa trójwymiarowej sztuki ulicy, podczas której prezentowane są prace autorstwa Manfreda Stadera. To już ostatnia wystawa tego artysty w Polsce w ramach road-show organizowanego przez firmę Apsys Polska. Wystawie towarzyszy konkurs „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D”. Galeria Gniezno przy ul. Pałuckiej 2 w Gnieźnie to już ostatni przystanek wystawy Street Art 3D, która do tej pory odwiedziła aż 9 polskich miast. Od 31 maja do 21 czerwca po raz ostatni można podziwiać m.in. rwący wodospad, samochód wyjeżdżający spod ziemi i rekina wyłaniającego się z fal. Wystawa Street Art 3D zaprezentuje prace graficzne, z których każda zajmuje powierzchnię około 15 m2. Towarzyszyć jej będzie konkurs fotograficzny „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D”. Aby wziąć w nim udział wystarczy zrobić zdjęcie z trójwymiarowym obrazem i zamieścić je na www.facebook.com/streetart3d. Autorem obrazów prezentowanych na wystawie Street Art 3D w Galerii Gniezno jest niemiecki artysta Manfred Stader. Już od 30 lat, jako jeden z nielicznych na świecie, specjalizuje się on w malarstwie 3D. Wykorzystuje zasady perspektywy, iluzję optyczną i wyliczenia matematyczne, aby osiągnąć fantastyczny efekt trójwymiarowego obrazu. Malowidła, wykonane farbami przy użyciu specjalnej techniki, oglądane pod odpowiednim kątem, dają efekt realnej głębi. Wystarczy stanąć w oznaczonym miejscu, oddalonym zazwyczaj o 2-3 metry od dolnej krawędzi pracy, aby podziwiać efekt 3D. Ulubionym wariantem sztuki Manfreda Stadera są projekty interaktywne, w których uczestnicy pozwalają się fotografować bądź filmować w pozie pozostającej w logicznym związku z obrazem. Aby zobaczyć zadziwiający efekt trójwymiarowości najlepiej spojrzeć na obrazy przez obiektyw aparatu. Gdy mamy już zrobioną pamiątkową fotografię możemy także wziąć udział w konkursie „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D” przeznaczonym dla pełnoletnich mieszkańców Gniezna. Konkurs polega na zrobieniu zdjęcia z wybranym obrazem prezentowanym na wystawie Street Art 3D i zamieszczeniu go na fanpage’u wystawy na facebooku. Aby zdjęcie było bardziej efektowne i miało większą szansę na wygraną można wykorzystać przygotowane przez siebie przebrania lub rekwizyty. Zdjęcia można zrobić i zamieścić na facebooku wyłącznie w trakcie trwania wystawy, a więc od 31 maja do 21 czerwca 2011 r. Nagrodzone zostaną te fotografie, które otrzymają najwięcej głosów „lubię to”. Nagroda główna to karta podarunkowa o wartości 500 zł na zakupy w sklepach Galerii Gniezno. Dodatkowo ufundowano pięć kart o wartości 100 zł każda. Gniezno jest ostatnim miastem w Polsce, w którym gości Street Art 3D. Do tej pory trójwymiarowe obrazy podziwiali mieszkańcy Bydgoszczy, Gdańska, Janek k. Warszawy, Katowic, Łodzi, Szczecina, Torunia, Wrocławia i Zabrza.
 

Redaktor
Katarzyna S. Nowak

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama